Tallinn: Kde se historie setkává s budoucností

Autor:

Estonské hlavní město Tallinn se od ostatních pobaltských měst na první pohled příliš neliší. Stejně jako Vilnius a Riga má staré město, ve kterém se odráží 700 let historického vývoje. Pokud se ovšem podíváte za jeho hradby, zjistíte, že Tallinn je zároveň moderní trendy metropolí, která v mnohém připomíná své severské sousedy. Koneckonců je to právě Estonsko, které je průkopníkem digitalizace (nejen) ve státní správě.

Stejně jako „sousední“ Riga byl i Tallinn hanzovním městem. I tallinnské historické centrum, nazývané Vanalinn, bylo v roce 1997 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Svůj otisk tu samozřejmě zanechala také sovětská nadvláda, i dnes tvoří téměř polovinu obyvatel Rusové. Na sovětskou éru tu zůstala ještě jedna netradiční památka – Linnahall. Tento betonový obr na břehu moře byl vybudován speciálně kvůli Olympijským hrám v roce 1980. Ty se sice odehrávaly v Moskvě, ale Sovětský svaz neměl kde jinde uspořádat závody plachetnic. Hala pak sloužila k pořádání různých kulturních a sportovních událostí, vlivem nekvalitního provedení stavby je však dnes ve špatném stavu a zavřená. Projít se nicméně můžete po střechách, odkud je krásný výhled na moře. Není tak divu, že jde o místo populární mezi místními, kam chodí jen tak posedět a pozorovat trajekty pendlující mezi Tallinnem a Helsinkami.

Vraťme se ale zpět do starého města. To se již od svého počátku dělilo na dvě části. První z nich je Toompea, vápencový kopec, na kterém ve 13. století založili Dánové hrad a katedrálu svaté Panny Marie. Z tehdejšího hradu zbyla pouze věž Hermann, zbytek byl přebudován na zámek. Nahoře na kopci sídlil král a šlechta, kteří shora shlíželi na řemeslníky a obchodníky dole. Do jisté míry zůstalo toto rozdělení dodnes. V zámku Kateřiny II. dnes sídlí estonský parlament a většina budov „na kopci“ slouží jako vládní budovy. Kromě památek tu najdete i několik populárních vyhlídek na město. Na ty se ale vydejte časně ráno nebo naopak večer, Tallinn je v sezoně populární destinací a vyhlídky jsou často obsypané velkými skupinami turistů.

Hned naproti zámku Kateřiny II. se nachází kostel, který jsme si oblíbili natolik, že jsme se k němu vraceli hned několikrát. Ortodoxní katedrála Alexandra Něvského je impozantní nejen ve dne, ale i v noci kdy je krásně nasvícená. Večer se tu navíc pohybuje jen minimum turistů.

Do dolní části města se dostaneme po kdysi jediné přístupové cestě zvané Pikk jalg, v češtině dlouhá noha, na jejímž konci stojí původní brána. Navazující ulice Pikk pak pokračuje napříč celým městem a později se tu ještě zastavíme. Teď ale míříme vpravo od brány, do vyhlášené restaurace Kompressor. Jedinou položkou na zdejším menu jsou palačinky, zato vám je připraví na desítky různých způsobů. Může to znít poněkud banálně, ale podnik je tak oblíbený, že se tu pravděpodobně nevyhnete čekání na volný stůl.

Pár kroků od Kompressoru se ocitáme v samém srdci a centru dění Tallinnu, na Radničním náměstí. Jeho dominantou je gotická radnice z počátku 13. století, na jejíž věží stojí Starý Tomáš strážící město. V dolní části náměstí stojí za návštěvu nejstarší estonská lékárna, kde si můžete zdarma prohlédnout krátkou expozici o vývoji lékárnictví. Lékárna tu funguje dodnes, kromě léků tu seženete i zajímavé suvenýry jako ručně vyráběná mýdla nebo přírodní kosmetiku. Většina domů na náměstí dnes funguje jako restaurace s příjemným posezením na zahrádkách, tou vůbec nejpopulárnější je ruská restaurace Troika.

Z náměstí míříme jednou z mnoha tallinnských pasáží do již zmiňované ulice Pikk. Právě tady se nachází ty nejhezčí cechovní domy: Dům Velkého cechu a Dům Černohlavců, ten je ovšem pouhou replikou, původní stavba byla zničena za druhé světové války. O něco dál se pak tyčí kostel svatého Olafa. Jeho 120 metrů vysoká věž rozhodně stojí za zdolání, za 3€ se vám z ní naskytne krásný výhled na město. Hned za kostelem se nachází i Tři sestry, trojice kupeckých a obytných domů z 15. století. S koncem ulice Pikk končí i staré město, které je od zbytku Tallinnu odděleno původními městskými hradbami. Dodnes se dochovala zhruba polovina hradeb včetně bran a věží, jedna z nich zakončuje právě v ulici Pikk: Tlustá Margareta byla původně vězením, dnes je v ní muzeum mořeplavby.

Městské hradby včetně věží můžete na některých místech i projít. Jeden z takových úseků se nachází v ulici Müürivahe a vydat se sem můžete i kvůli každodenním trhům, kterým dominují lokální výrobky z vlny nebo dřeva. O kousek dál, hned za branou Viru, se zase nachází krásné květinové trhy. Ulice Viru vás pak zavede zpět na Radniční náměstí, ta bývá v sezoně hodně přeplněná, a je lepší se jí vyhnout a zvolit raději některou z postranních uliček.

Pokud vás zajímá moderní tvář Tallinnu, vydejte se z centra směrem k hlavnímu vlakovému nádraží. Za ním se nachází obrovská tržnice, na které koupíte všemožné lokální potraviny. My se ale vydáváme dál podél kolejí a starého depa až k Telliskivi creative city. V bývalých průmyslových budovách se dnes nachází kreativní centrum se spoustou design obchodů, uměleckých ateliérů, neziskových organizací ale i barů a restaurací. Během roku se tu pořádá spousta kulturních akcí a bleších trhů a nedávno tu dokonce otevřela pobočku švédská Fotografiska, tedy galerie moderní fotografie. Umění si v Telliskivi užijete všude, celý komplex je vlastně takovou velkou venkovní galerií graffiti.

Za uměním můžete vyrazit i do muzea umění Kumu. Futuristická budova nabízí ve svých sedmi patrech rozsáhlé umělecké sbírky, na jeho návštěvu si proto vyhraďte dostatek času. Kousek od Kumu se nachází i oblíbený park Kadriorg se stejnojmenným barokním palácem, vybudovaný Petrem Velikým své milence a později manželce Kateřině. Se zahradami paláce pak sousedí vila, ve které sídlí estonská prezidentka. Pokud přijedete do Tallinnu v létě a počasí vám bude přát, můžete zakončit své putování ještě procházkou podél moře. Na některých místech se můžete klidně i vykoupat, za tímto účelem je ale lepší dojet na pár kilometrů vzdálenou pláž Pirita. V zimě se naopak můžete zahřát v některé z veřejných saun. Tou nejznámější a zároveň nejstarší je veřejná sauna Kalma saun.

Tallinn by se dal považovat za pomyslnou vstupní bránu na sever. Ačkoliv se podobá zbylým pobaltským městům, vliv Skandinávie je tu víc než patrný. Na rozdíl od severských zemí jsou tu ale mnohem příznivější ceny a využít ho proto můžete i jako výchozí bod pro cestu do o poznání dražších Helsinek, vzdálených jen dvě hodiny trajektem.

Zdroj informací: autorský text, zkušenost autorky textu
Zdroj foto: Lenka Gréková