Toužíte cestovat levně nebo dokonce zadarmo? Poradíme vám, jak na to

Autor:

Cestovat kolem světa se dá i bez milionů na účtě. No schválně, představte si, co byste dělali, kdybyste vyhráli ve sportce? Většina lidí odpoví, že by si za to něco koupila, materiální věci, nemovitosti, vrátila rodičům peníze atd. Ale početnější část vám řekne, že by všeho nechali a odjeli do zahraničí. Víte, teď vám řeknu jedno sladké tajemství. Vy můžete cestovat a můžete cestovat hned aniž byste měli na účtě šestimístnou částku! Zdá se vám to nemožné? Kdepak, tohle je realita.

Možná si myslíte, že takové cestování, je prostě výlučně postavené na tom, kolik peněz máte. Zastáváte názor, že cestování je jen pro bohaté? Kdepak, cestování je tak drahé, jak si ho vy sami uděláte. Proto ještě dnes sedíte v práci celý den, aniž by vás to naplňovalo. Studujete vysoké školy, které vás nebaví, přesto si myslíte, že díky nim získáte lepší plat. Život se stává stereotypním, protože si nejdete za svými sny. Lidi, máte jen jeden život, jen jeden vyměřený čas. To, že ho strávíte tak, jak nechcete, je jen vaše rozhodnutí.

A teď vážně. K cestování nepotřebujete mít sponzory, nebo snad bohatého přítele, nemusíte pocházet z movité rodiny ani vlastnit vysoké akcie. To vše jsou jen naše představy, které vidíme a které nám pomyslně předhazuje společnost. Nejtěžší pro vás bude se rozhodnout a udělat první krok. My vás už jen navedeme tím správným směrem a poradíme, kde hledat a jak ušetřit. Udělejte si kafíčko, nebo oblíbený čaj, zalezte si pod huňatou deku a pozorně čtete následující články.

 

Výběr správné destinace

Tím, co si musíte jako první uvědomit je fakt, že si chcete užít co nejvíc za co nejmíň. To si napište na papírek a noste ho stále sebou. Každý jsme jiný a každého to táhne někam jinam. Jestli je váš sen Amerika nebo Antarktida, prostě se seberte a jeďte. Ale zde nastává to druhé, co si musíte uvědomit a hlavně udělat. Ještě před cestou byste si měli udělat finanční průzkum dané země, kam chcete jet. Přeci jen pro porovnání, týden ve Francii vás vyjde stejně jako měsíc v Asii. Vidíte ten rozdíl?

Další co vám pomůže, je přečíst si rady ostatních cestovatelů, kteří se rozhodli do daných zemí vycestovat lowcoast. Aktuální informace jsou vždy lepší, než to co si přečtete na různých cestovatelských webech před pěti lety. Stejně tak by vám zkušenější cestovatelé mohli poradit místa, o kterých nemáte ani potuch, že existují a přitom jsou mnohem krásnější než vaše představy a hlavně se tam nachází mnohem méně turistů.

 

Doprava na místo

Nejčastěji se na svojí vysněnou destinaci dostanete letadlem. Zde existuje jedno pravidlo, čím víc jste flexibilní, tím líp. Přestože je jasné, že ne každý z vás si může dovolit být plně flexibilní, ať už kvůli dětem, práci nebo škole. Na druhou stranu vaše flexibilita a možnost vyrazit teď hned okamžitě, protože letecká společnost vypustila do světa akce na letenky, vám může být přínosem. Dobrou radou vám bude také, abyste cestovali mimo sezónu, mimo víkendy a svátky. V tomto období budou letenky vždy dražší.

Existuje mnoho vyhledávačů letenek. Věřte, že nad zkoumáním a hledáním strávíte opravdu mnoho hodin, i když občas se poštěstí a skvělou letenku naleznete hned. Nechci nikomu dělat reklamu, ale pokud se podíváte na stránky z české dílny, které nesou jméno po exotickém ovoci oválného tvaru se zelenou dužinou a hnědou slupkou, určitě neprohloupíte.

 

Doprava v místě

Tak, teď zapomeňte na svojí komfortní zónu. Proč? Jednoduše, budete-li cestovat po zemi jen taxíkem, tak zrovna moc neušetříte, je to sice pohodlné, ale. Opět je nejlepší využít strýčka Google a udělat si, teď už pro vás jistě oblíbený, průzkum. Hromadnou dopravou jednak ušetříte a jednak můžete poznat nové lidi.

Druhou alternativou k levnému cestovaní v místě destinace je rozhodně stopování. Ale tady pozor, ne všude by se vám to mohlo vyplatit. Je třeba si zjistit aktuální bezpečnost v zemi, asi byste nechtěli nasednou do auta a následně by vaše orgány putovaly do Ameriky. Je třeba to brát vždy s respektem. Plusem ale může být, pokud narazíte zrovna na někoho super, že si s vámi klidně udělá zajížďku a ukáže vám krásy země, o kterých pomalu ani neví Google.

Poslední možností je cestovat se spolujízdou. Že jste to ještě neslyšeli? Ve světě velmi populární. Ceny bývají levnější, než ty za hromadnou dopravu. Do aplikace prostě zadáte jen den, čas a místo. Pak už čekáte, kdo se vám ozve. Jedinou nevýhodou může být, že člověk chvíli před vyzvednutím může změnit plány své cesty a vy máte útrum. To se však často nestává.

 

Bydlení levně, ale i zadarmo

Zde poslouží aktivní hledání a nevzdávat to po první hodině. Na své cestě do vysněných destinacích můžete ušetřit deseti tisíce za ubytování, o to víc si je pak můžete užít nějakou výjimečností. Co třeba tři měsíce bydlení ve vile na Maledivách? Nebo snad apartmá v Sydney? Možnosti jsou neomezené. My se ale teď zaměřme na to, jak tyto peníze ušetříte.

První variantou je couchsurfing. O co se jedná? Je to jeden z nejznámějších způsobů na světě, jak bydlet zadarmo. V bohaté databázi si snadno vyberete hostitele ze země , do které jedete a ti vám za oplátku nabídnou ubytování. Hostitelé tuto aplikaci využívají především proto, aby se seznámili s novými lidmi, poznali jiné kultury a užili si srandu. Nikdo u sebe nechce mít zakřiknutého introverta, který chce prostě jen ušetřit, a tak se nebojte seznamovat. Není nic lepšího, než když vás místem provede místní a vás to nebude nic stát. Někteří hostitelé vám i rádi uvaří jídlo, což znamená v překladu, že opět ušetříte.

Druhou variantou je AirBnB. To asi nemusím nikomu vysvětlovat. Místa jsou většinou za malou částku dostupná. Může se jednat od pokojů až po vily. Od toho se samozřejmě odvíjí celková cena ubytování.

Méně často viděnou variantou je cestování s houpací sítí. Ušetříte nebezpečně moc peněz, protože houpací síť si prostě můžete pověsit kdekoliv, pokud teda nejste na rušném náměstí nějaké metropole. Se svou sítí se můžete klidně ubytovat i na zahradě hostelů.

Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: autorský text, Travel Bible, Petra na cestách