V Beskydech se daří divokým šelmám

Autor:

Nebylo to tak vždy, kdy se tato majestátní zvířata potulovala líně po lesích. Někdy kolem roku 1968 myslivci vyhubili lesního „nepřítele“ zvěře. Údajně pro to, že příliš lovil vysokou zvěř, avšak nutno podotknout, že se srny časem stanou ostražitější a ve spárech rysa pak končí jen ti nejslabší jedinci populace. Proč k tomu ale někteří myslivci dopustili, je otázkou, na kterou neznáme odpověď. Naštěstí je teď všechno už jinak.

Je to 20 let, co odborníci sledují život největších kočkovitých šelem na Moravě. Letos to také bylo 10 let, kdy fotopast zachytila prvního rysa na území Beskyd, přesněji v okoli Lysé hory. Nyní je důvod k radosti, neboť více jak pět samic rysa ostrovida vyvedla svá mláďata. Jedná se tak o největší zjištění za dobu jejich pozorování. Fotopasti zachytili 12 mláďat, která vypadají, že se mají čile k světu.

Rysi se pohybují převážně v oblasti Beskyd a Javorníku. V lese na ně ale asi jen tak nenarazíte. Nemusíte se jich tedy ani bát, že by vám snad ublížili. Jsou plaší a utíkají. Přes den se velmi dobře schovávají a maskují. Díky velkému počtu letošních mláďat by se jejich populace mohla rozšířit i do Bílých Karpat, kde se vyskytují spíše sporadicky.

Na pomezí česko-slovenska by se mělo tedy pohybovat 11 dospělých jedinců. Stejně tak tu žije s největší pravděpodobností i vlčí pár a také čtyři medvědy.

Zdroj informací: Šelmy, Eko List
Zdroj foto: Pixabay