V Praze se našel první mikrometeorit. Na střeše obchodního domu ho objevil výzkumník Jon Larsen

Autor:

Podle odborníků se jedná o kámen, který je starý pět až deset miliard let.

Mikrometeorit byl objeven badatelem Jonem Larsenem ve spolupráci se Zdeňkem Schneiderem a Milanem Zvárou, zakladateli společnosti Top Meteorities. Oba pánové jsou rovněž členy Mezinárodní asociace sběratelů meteoritů. Tímto nálezem se Česká republika stává 15. zemí na světě, kde byl výskyt mikrometeoritů potvrzen.

„Mikrometeority jsou malé částice, které jsou někdy nazývané jako hvězdný prach, protože část z nich pochází přímo z výbuchu supernov. Kromě toho, že jde o nádherné a unikátní předměty, jde také v podstatě o stavební kámen naší sluneční soustavy a pravděpodobně i o stavební kámen života na naší planetě,“ vysvětluje Zdeněk Schneider, největší sběratel meteoritů v České republice.

Fenomén mikrometeoritů – ve světě i u nás

V těchto končinách nebyl dříve výskyt mikrometeoritů běžný, spíše se striktně vymezoval na polární oblasti jako je Grónsko, Antarktida nebo pouště Atacama. Jejich objev byl často také spojený s náročnými vědeckým expedicemi. To se však změnilo poté, co Larsen přišel s novou metodou, jak mikrometeority najít prakticky kdekoli po světě.

„Jsme nadšenci do meteoritů. Fascinuje nás jejich putování vesmírem i příběhy, které stojí za jejich objevením. Možnost najít si svůj vlastní mikrometeorit je skvělou příležitostí, jak zpopularizovat meteority jako takové. Většina lidí totiž netuší, že meteority jsou nejen krásné, ale i relativně dostupné. A každý z nich s sebou nese strhující příběh svého vzniku,“ říká Milan Zvára a dodává: „Chceme lidem pomoci budovat si kvalitní sbírky, což je na českém trhu aktuálně složité, neboť je velmi nepřehledný a nespolehlivý.“

Jak vypadá první český mikrometeorit?

Nález je označován jako mikrometeorit NMM 4710, který patří do kategorie aerodynamického černého kryptokrystalického typu (CC). Kámen měří zhruba 0,15 milimetrů a na obou koncích má nikl-železnaté kuličky. Ty vznikly pravděpodobně při vstupu do atmosféry, kdy mikrometeorit rychle rotoval. Jde o historický okamžik, protože se jedná o vůbec první mikrometeorit, který byl nalezen na území hlavního města. Stalo se tak 25. září 2023 na střeše obchodního domu.

Jak najít svůj mikrometeorit?

Nalézt vlastní meteorit může prakticky kdokoli. Ostatně podle odhadů dopadne každý den na Zem zhruba 100 tun hvězdného prachu. Pro úspěšné nalezení je vhodné najít rozlehlou plochu, která není zastřešená. Zaměřit se také na místa, kde se hromadí prach. K práci pak budete potřebovat magnet, kterým od sebe oddělíte kovové fragmenty. Dále budete muset pod mikroskopem prozkoumat zbývající zrnka o velikosti asi 0,1 až 1 milimetr. Poznat, zda jde skutečně o mikrometeorit, bude ale stát hodně úsilí a také trpělivosti.

Pouze zkušené oko dokáže poznat rozdíl mezi hledaným mikrometeoritem a vedlejšími produkty průmyslové výroby. Pomoci by vám však měla charakteristická textura. Nezbývá tedy než hledat a hledat. Pokud se ale přeci jen zadaří, pak je nutné provést ještě analýzu složení, aby se 100% potvrdilo, že jde skutečně o těleso z vesmíru.

Zdroj info: Mezinárodní asociace sběratelů meteoritů, Top Meteorites
Foto: Pixabay