V pražské Zoo se loni narodilo 1 234 mláďat. Některá z nich patří k ohroženým druhům

Autor:

Zoo Praha otevřela své brány prvním návštěvníkům v roce 1931. V té době tu chovali něco přes 200 zvířat, dnes se zahrada rozkládá na 60 hektarech, z toho tvoří 50 hektarů výběhy a potkat tu může až 5 000 živočichů.

S novým rokem přichází bilance a ne ledajaká. Podíváme se na vybraná mláďata, která se v pražské zoologické zahradě narodila v loňském roce a která také patří k ohroženým druhům.

Je třeba ještě zmínit, že v roce 2023 se Zoo Praha podařilo odchovat vůbec první mládě luskouna v Evropě. Luskouni patří k ohroženým druhům zvířata. Jejich počty ve volné přírodě klesají především kvůli pytlákům, kteří je loví pro jejich šupiny. Ty se hojně používají v čínské medicíně. Své gratulace pražské zahradě zaslala i přední ochránkyně přírody Jane Goodall. Nicméně toto mládě nebylo jediným úspěchem pražských chovatelů.

Nestor kea

Jméno, které toho na první dobrou napoví jen velmi málo, označuje vysokohorské papoušky žijící na Novém Zélandu. Dvě mláďata se vylíhla na konci února loňského roku. A protože papoušci měli mláďata poprvé, umístili chovatelé vejce raději do líhně, aby předešli případným komplikacím. Naštěstí jevili papoušci o mláďata po vylíhnutí zájem a postupně si na ně začali zvykat. Ve volné přírodě jich žije kolem čtyř tisíc. Tento papoušek se také pyšní velikou inteligencí. Umí totiž řešit logické hlavolamy a dokáže používat nástroje, které mu například pomáhají při stavení hnízda.

Anoa nížinný

Bohužel i tito kopytníci jsou v přírodě ohroženým druhem, protože jsou nelegálně loveni, kácení lesů jim zužuje domov a vysušování mokřadů tomu také moc nepomáhá. Zvířata jsou rovněž náchylná k nákaze nemocí, které přenáší domácí dobytek. Aktuálně jich ve volné přírodě žije zhruba 5 000. Jejich počet však rychle klesá, protože se rodí velmi málo mláďat. V pražské Zoo se zadařilo, přestože nikdo ani nedoufal, že by se poměrně starému páru ještě mohlo někdy narodit mládě. Bylo to tak překvapení pro všechny.

Foto: se svolením Zoo Praha (Petr Hamerník) – papoušci Nestor Kea

Adax

V Praze jsou také k vidění vzácní adaxové. Což jsou pouštní antilopy, kterých ve volné přírodě žije posledních sto kusů, v zoologických zahradách se jim přitom daří dobře a žijí v početných stádech. V polovině roku se narodila samička a o dva měsíce později i sameček. Naděje pro tento druh žije alespoň za branami zoologické zahrady. Adaxové jsou také zajímaví tím, že se neboří do písku, protože mají široké paznehty. Pro život v poušti jsou tak dokonale vybaveni. I tak se ale jedná o zvířata, která jsou prakticky na pokraji vyhynutí.

Bongo horský

Bongo je jméno pro antilopy, které jsou kriticky ohroženým druhem. I ony však mají ve zdejší zahradě úspěšný rok. Narodila se tu hned tři mláďata. Matka jednoho z nich sice uhynula při porodu, ale mládě, které dostalo jméno Pipi, se podařilo zachránit a téměř okamžitě si ho adaptovaly jiné samice. Její osud se ale stále proplétá s nějakými komplikacemi. Naposledy to bylo při vyděšení neukázněnými návštěvníky. Pipi narazila do plotu a odnesla si z toho problémy s dýcháním. Naštěstí se z toho rychle dostala a je stále pevnou součástí stáda.

Foto: se svolením Zoo Praha (Petr Hamerník) – Adax

Dikobraz palawanský

Na Červeném seznamu IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) se nachází i nejmenší dikobraz na světě. Jedná se o druh, který žije na filipínských ostrovech. Jeho zastoupení totiž ve volné přírodě prudce klesá. Ne kvůli predátorům, ale zejména kvůli pytlákům a odlesňování, na které je druh velmi citlivý. Zajímavé je, že po většinu života je to samotář, ale jakmile dojde na páření najde si partnerku, se kterou následně stráví celý život.

Zdroj informací: Autorský text, Zoo Praha – tisková zpráva
Foto: se svolením Zoo Praha (Petr Hamerník)