V Rakousku bude jezdit vodíkový vlak

Autor:

Technologie vodíkových palivových článků se dávno neomezuje jen na řešení automobilismu. Cestující v Rakousku se budou moci zúčastnit zkušební jízdy vodíkového vlaku, který by v pozdějčích měsících mohl zdolávat náročné vysokohorské trasy v Alpách. Nová technologie by mohla změnit způsob fungování veřejné dopravy.

Ve svém prohlášení minulý ten pronesly rakouské spolkové dráhy, že velmi brzy začne vlak jezdit v jižních oblastech Dolního Rakouska, přičemž zkušební fáze bude pokračovat až do letošního listopadu.

Podle společnosti Alstom může vlak dosáhnout rychlosti až 140 kilometrů za hodinu a není hlučný, přičemž vypouští jen páru a vodu. Vlak je zároveň novou technologii bez emisí, který je vhodnou alternativou ke konvenčním naftovým motorům a je tak šetrný k životnímu prostředí. Zatímco některé vlaky jsou poháněny elektřinou, jiné se při svých cestách stále spoléhají na naftu, což jnení ideální situace, kdy vlády po celém světě usilují o zlepšení kvality ovzduší a snížení závislosti na fosilních palivech.

Zdroj informací: Alstom – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay