Kurská kosa je Baltská Sahara s jantarovým pokladem

Autor:

Srpek písečných dun a jehličnaté lesy převážně borovic, které se místy mění v listnatý les, vás přivítají na výběžku z Litvy do Baltského moře. Kurská kosa je dlouhá 98 kilometrů. Litvě patří přibližně 58 kilometrů, zbytek spadá pod správu Ruska. Když budete mít štěstí narazíte tu i na volně pohybující se losy.

V baltské mytologii se traduje, že poloostrov vytvořila božská obryně Neringa. Jednoho dne si na břehu hrála s pískem, až vytvořila úzký poloostrov spojující dvě pevniny. Jednak proto, aby zajistila obživu zdejším rybářům a také proto, aby je ochránila před nepřízní Baltského moře. Dnes je pruh široký téměř 4 kilometry, avšak v nejužším místě má pouhých 400 metrů.

V dávných dobách byla oblast hojně osídlena. Například řád teutonských rytířů tu postavil několik pevností. V období před druhou světovou válkou tu pobývalo mnoho Němců, protože oblast patřila k Prusku. Na konci druhé světové války poloostrov zabral sovětský svaz a poté, co se v roce 1991 rozpadl, se oblast rozdělila na dvě půlky. Většinu turistických atrakcí naleznete na té litevské části.

Foto: Autorský archiv

Na Kurskou kosu se dostanete trajektem z města Klaipéda. Trajekt jezdí v hlavní sezóně co 20 minut. Zpáteční lístek stojí 12,50 eur. Pozor si dejte na to, že jakmile budete chtít celou oblast projet autem až do města Nida, které je mimochodem krásným přístavním městem, budete si muset připravit dalších 20 eur. Jedná se o poplatek za využití silnice. S parkováním to také není zrovna hitparáda, u některých dun může zaparkovat najednou sotva deset aut. Proto si dobře rozmyslete v jaký čas vyjedete. Pozor si také dávejte na parkováni mimo vyhrazená místa. Je to dost hlídané a pokuty jsou vysoké.

Pokud se rozhodnete objevovat krásy poloostrova bez auta, pak se vám určitě vyplatí vzít kolo, protože jsou tu upravené cyklostezky, které se táhnou celou oblastí. Je to také zároveň jeden z nejlepších způsobů dopravy po poloostrově. Jako cyklista platíte za trajekt jen 2 eura. Průjezdná část ostrova má 40 kilometrů, takže zdatnější člověk to stihne za den v pohodě.

Foto: Autorský archiv

Za menší poplatek jsou i duny. Pokud přijdete před nebo po oficiální otevírací době, na duny se můžete dostat i zadarmo, ale na vlastní riziko. Území, na kterém se nacházíte je chráněné a patří na listinu Světového dědictví UNESCO. Největší a nejpopulárnější duna se nachází u Nidy. Jmenuje se Parnidisova duna. Zahnat hlad můžete také v Nidě. Najdete tam spoustu restaurací a také stánků, kde opékají čerstvé ryby. Během cesty na jih narazíte ještě na další tři menší vesničky.

Co byste také neměli zapomenout navštívit – je Hora čarodějnic. Jedná se o vyvýšeninu porostlou stromy. To nejzajímavější je, že se tu nachází přes 70 dřevěných bytostí z litevské mytologie, jako jsou skřeti, víly a různí duchové. Jako by je tu někdo zaklel na věčnost, protože se odvážily na horu vlézt.

Na návštěvu Kurské kosy si určitě vyhraďte alespoň 4 hodiny. Můžete navštívit i Muzeum rybářství nebo Muzeum jantaru. Mimochodem jantar je symbolem pobaltí, naleznete je téměř všude. Ikonický dárek z cest jako dělaný. Na jaře a na podzim k břehům Kurské kosy moře vyplaví několik desítek kusu této zkamenělé pryskyřice.

Zdroj informací: zkušenost autorky textu, autorský text
Zdroj foto: Lenka Gréková