Vánoční trhy v Česku

Autor:

První advent už je skoro za rohem. Pomalu se zdobí stromky, města se oblékají do vánočního kabátku a ve stáncích se prodává první punč a svařák.

Letos se navzdory pandemii plánuje i bohatší program, nejen tedy zpívání koled na náměstích po celé České republice, ale třeba také ledové plochy k bruslení nebo různé doprovodné programy. Chybět nebude ani betlém. Připravte si zimní bundy a vyrazte do ulic města nasát vánoční atmosféru. Letos totiž vánoční trhy proběhnou – pokud se nestane nic nepředpokládaného! A i když budou v omezené podobě, může to být hezký výlet nejen s dětmi.

A co na takových trzích koupit? Kromě tradičních výrobků – od broušeného skla až po dřevěné ozdoby jsou to různé pletené oděvy nebo jiné dárečky. Na adventních trzích nechybí samozřejmě i něco dobrého na zub, a tak kdo se každý rok těší na pečené kaštany, mohou se mu začít sbíhat sliny už teď. A co takový langoš, bramborák, klobása nebo tradiční trdelník? To vše nezapomeňte zapít svařákem, medovinou nebo horkým punčem.

Kam vyrazit na trhy?

Míst, kam můžete vyrazit za vánoční atmosférou bude letos poskromnu, přesto se stále najdou, a tak se nemusíte bát, že o oblíbený pokrm nebo nápoj přijdete. V následujícím seznamu naleznete jen výběr měst. Adventní trhy proběhnou jistě ještě v dalších jiných městech České republiky.

Olomouc

Už 19. listopadu začnou tradiční vánoční trhy v Olomouci a potrvají až do 23. prosince. Trhy probíhají v historickém centru, které jim tak dodává ojedinělou kouzelnou atmosféru. Kromě divadelních představení můžete s dětmi obdivovat vyřezávaný betlém, připomenout si adventní zvyky a nebo si různě zasoutěžit. Nezapomeňte navštívit i Ježíškovu dílnu s poštou. Slavnostní zahájení proběhne spolu s rozsvícením vánočního stromečku a to 21. listopadu od 18 hodin.

České Budějovice

Na náměstí Přemysla Otakara II. proběhnou již tradičně vánoční trhy, které začínají 27. listopadu a trvají až do Tří králů. Kromě hrajících koled si ve vybrané dny budete moci poslechnout i podívat se na folklorní vystoupení. Kulturní program tak potěší nejen děti, ale i dospělé. Nakoupit dobroty nebo dárečky budete moc po celém náměstí.

Liberec

Konec listopadu otevře brány do vánočního kouzelného světa koled a zázraků. Trhy budou probíhat před libereckou radnicí a můžete se těšit i na 25 metrů vysoké kolo, ze kterého se budete moci podívat na nazdobené náměstí z výšky. Chybět nebude ani pohyblivý betlém a sbor zpívající koledy.

Zlín

Zlínské vánoční trhy na náměstí Míru zahájí rozsvícení stromku, které proběhne 27. listopadu. Pro návštěvníky jsou kromě stánků s jídlem a pitím připraveny i různé dílny. Mezi nimi najdete například Ježíškovu poštu, ukázky řemeslného umění a nebo třeba filmovou projekci. Kromě tradičního svařáku, bude možnost koupit například i medovinu. O teplo se budou starat ohňové kotle, ve kterých by šel možná i upéct buřt.

Praha

V hlavním městě budou adventní trhy probíhat na několika místech. Samozřejmě středobodem dění bude Staroměstské náměstí, kde rovněž proběhne již tradiční rozsvícení stromku – 27. listopadu. I letos si zde budete moci zakoupit speciální vánoční hrnek na svařák a zařadit si ho do své sbírky. Nicméně navštívit můžete i vánoční trhy na náměstí Míru, na náměstí Republiky, na Václavském náměstí a pokud chcete zažít opravdu něco jedinečného, pak vyrazte za svařákem přímo na Pražský hrad.

Zdroj info: Kudy z nudy
Zdroj foto: Pixabay