Ve Velké Británii se chystá revoluce na letišti. Průchod bezpečností kontrolou se s novou technologií zrychlí

Autor:

Dostat se od dveří letiště až do letadla trvá někdy opravdu dlouhou dobu. Největší zdržení je právě na bezpečnostní kontrole.

Pro úspěšné projití kontrolou je však také nutné oddělit tekutiny, které mají maximálně 100 mililitrů do samostatného průhledného sáčku, kam se vejde litr takových předmětů. Ne vždy jsou však cestující připraveni a vybaveni tímto sáčkem, a tak na bezpečnostní kontrole nastává nechtěné zdržení. Přitom často cestující tuto nutnost pokládají za extrémně otravnou, stejně jako vyndávání elektronických zařízení z kufru do samostatných přihrádek, které následně jedou do rentgenu. I to podstatně některé cestující zdrží.

„Černá ovce“ Evropy, tedy země, která vystoupila z Evropské unie, přichází však s novinkou. Do poloviny roku 2024 by všechna letiště ve Velké Británii měla mít zavedenou novou technologii, která usnadní průchod bezpečnostní kontrolou a nebude již tak nutné oddělovat tekutiny a elektroniku z příručních zavazadel do samostatných boxů.

Kouzlo technologie spočívá v počítačové tomografii podobné CT skeneru, který používají nemocnice. Zaměstnancům se tak poskytne podrobný obrázek o obsahu kufru či kabelky, který si navíc budou moci otáčet a lépe tak poznat, co je uvnitř. Měla by se tím tedy výrazně zkrátit i doba čekání ve frontě. Navíc se limit pro tekutiny zvedne na dva litry.

Zdroj informací: Lonely planet
Foto: Pixabay