Češi mají Slovensko rádi. Letos se stali nejpočetnější skupinou návštěvníků

Autor:

Slovensko je destinací pro ty, kteří nechtějí cestovat daleko, ale zároveň jsou nároční na zážitky. Sousední stát má Čechům stále co nabídnout i 30 let po rozdělení.

Dá se zde trávit parádní aktivní dovolená. Řada cestovatelů totiž míří, nejen v létě, do Vysokých Tater, kde se dá hodiny toulat po turistických stezkách či se svézt lanovkou na kopec a pozorovat zdejší krajinu z výšky. „Ve prospěch Slovenska hraje jazyk, geografická blízkost a česko-slovenský sentiment. V srpnu tvořili návštěvníci z Česka téměř 37 procent z celkového počtu turistů, za měsíc červenec to bylo skoro 40 procent. Do tohoto počtu nejsou započítáni jednodenní návštěvníci, kteří ještě znásobují převahu turistů z Česka,“ uvedla mluvčí státní agentury na podporu cestovního ruchu Slovakia Travel Karolína Ducká.

Před pandemií, tedy v roce 2019, byla návštěvnost na nejvyšší maximu za poslední roky. Českých turistů na Slovensko zavítalo 777 tisíc. Po příchodu restrikcí vzhledem k vývoji koronaviru se však počet návštěvníků v zemi rapidně snížil a to zhruba na 300 tisíc turistů. Letos však slovenský cestovní ruch popadl druhý dech, protože od začátku roku až do října navštívilo Slovensko skoro půl milionů turistů z Česka. Očekává se, že stejně příznivý bude i rok 2023.

Nejvíce se tak na Slovensko jezdí za sportovními zážitky jako je třeba turistika a cykloturistika, jsou to ale také vodní sporty. Často jsou navštěvované lázně nebo historické památky. Nutno podotknout, že stojí za to objevit méně známá místa a města, která leckdy nabídnou opravdu ojedinělý zážitek. Slovensko tak dokáže uspokojit každého, kdo se do země vydá hledat to své dobrodružství. Zapomenout nesmíme však ani na vynikající gastronomii!

Zdroj informací: Slovakia Travel
Foto: Michaela Rubešová