Velikonoce budou plné trhů, tradic i zámeckých prohlídek

Autor:

Pomalu se blíží velikonoční svátky a s nimi dny volna i hezké jarní počasí. Příroda se probouzí a lidé po celém Česku slaví Velikonoce, které letos proběhnou na začátku dubna.

Oslavy se nevyhnou ani středním Čechám. Skanzeny připomenou tradice našich předků, speciální prohlídky nabídnou hrady a zámky a náměstí měst i obcí se promění v jarmarky, kde budou k dostání velikonoční dekorace a pochoutky nebo  jarní květiny. Velikonoční čas je období, kdy si rádi připomínáme staré zvyky a tradice. Ve středních Čechách lze na řadě míst tradice vyzkoušet a zažít. Nic nebrání tomu naučit se plést pomlázku, péct jidáše nebo zdobit kraslice.

Jak se dříve prožívali Velikonoce v Hornickém domku, zjistí návštěvníci už první dubnový víkend a poté od 6. do 9. dubna v Příbrami na Březových horách. Slavnostně vyzdobeným stavením se ponese vůně tradičního pečiva a lidové popěvky. Některá řemesla si lidé mohou vyzkoušet. A jaké tradice se dodržovali na venkově ve středním Povltaví? Bohatý program představí během velikonočního víkendu skanzen Vysoký Chlumec. Ukázky tradičních zvyků a rukodělných činností proběhne v autentickém prostředí venkovských chalup. Skanzen v Kouřimi na Bílou sobotu opět nabídne obyčeje jako je chození s Jidášem, pašijové hry, povídání o postních a velikonočních zvycích nebo předení pašijové nitě. Ukázky obyčejů budou v jednotlivých domcích už od 25. března.

Velikonoční přípravy

Na příchod Velikonoc je potřeba se pořádně připravit a nakoupit nebo vyrobit potřebné dekorace. Už 25. března mají návštěvníci možnost přijet do Zásmuk na velikonoční jarmark s dílničkami a doprovodným programem pro děti. Na velikonoční tvoření s dětmi zve ve dnech 29. až 30. března také ŠKODA Muzeum. V Sedlčanech proběhnou od 31. března do 1. dubna Dny řemesel, které budou zaměřené na blížící se svátky. Návštěvníci si mohou vyzkoušet pletení pomlázky, košíku, netradiční zdobení vajíček či drátování keramiky. K ochutnání a zakoupení bude i tentokrát velikonoční nádivka. Tradiční velikonoční jarmark se uskuteční také 1. dubna na zámku v Dobřichovicích nebo v prostředí Českého krasu v obci Tetín. Svátky jara oslaví od 3. do 6. dubna tematickým jarmarkem také v Třebízi.

Zámecké Velikonoce

Nejen v podhradí se slavili nejvýznamnější křesťanské svátky roku. Na zámku Loučeň seznámí návštěvníky s velikonočními tradicemi sám kníže, kněžna, nebo komorník. V interiérech zámku budou k vidění velikonoční beránci, jidáše a kraslice zdobené starými technikami škrábáním a drátkováním. Na zámku jsou oblíbené tematické prohlídky, tedy ani velikonoční nebude výjimkou. Od 6. do 10. dubna opět připravuje velikonoční program naplněný tradicemi i Chateau Mcely. Zámek v srdci Svatojiřského lesa bude velikonočně nazdobený, provoněný mazancem a dalšími specialitami velikonočního menu. Děti se mohou těšit na jarní pohádku nebo tóny klavíru.

„Střední Čechy v období Velikonoc ožívají tradicemi. Blízko Prahy mohou lidé prožít oslavy jara jako za starých časů. Naladit se na jeho příchod mohou kromě velikonočního programu také v krásné jarní přírodě nebo řadě restaurací s výbornou gastronomií,“ zve na návštěvu do středních Čech Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.

Oblíbený hrad Okoř letos připravuje velikonoční rytířskou slavnost. Během Velikonoční neděle 9. dubna zde proběhne Královský rytířský turnaj. Zahraje živá dobová hudba, místo se promění v dobové tržiště a návštěvníci budou svědky šermířského klání. Od Velkého pátku do Velikonočního pondělí bude v Muzeu sv. Jiří na zámku Konopiště připravena nejen pestrá velikonoční výzdoba, ale výjimečně i evropský unikát – Ježíš na oslíku. Na zámku se dochovaly dvě procesní figury, které se vozily v liturgickém průvodu o Květné neděli na paměť slavného Ježíšova vjezdu do Jeruzaléma.

Zdroj informací: Středočeská centrála cestovního ruchu
Foto: Pixabay