Villnöss je udržitelným přírodním klenotem jihotyrolských Dolomitů

Autor:

Co takhle naplánovat si prázdniny o něco zodpovědněji než dříve? Určitě nebudou chudší, méně bezstarostné nebo zábavné či jinak omezené.

Všechny „perly Alp“ se tu společně a přirozeně zasazují o měkkou mobilitu a zaručují pohodovou dovolenou s ekologicky úspornou stopou. Přímo jihotyrolské údolí Funes/Villnöss znamená téměř synonymum pro udržitelný cestovní ruch. Vynakládají tu velké úsilí na ochranu klimatu a zachování životního prostředí. Za to si užijete nezapomenutelné zážitky uprostřed jedné z nejkrásnějších oblastí těchto hor. V době klimatické změny, hospodářské krize a zvýšených nákladů na topení, vodu i elektřinu má nezávislé zásobování energií zásadní význam.

Ta spotřebovaná ve Funes/Villnöss pochází výhradně z místních obnovitelných zdrojů, jako jsou voda, dřevo a slunce. Tři vodní elektrárny, dvě dálkové teplárny na biomasu a fotovoltaické panely zajišťují soběstačné zásobování celého údolí. Díky elektrifikaci vysokohorských chat a optickému vedení tu splňují nejvyšší ekonomické nároky. „Místní asociace, které má okolo šesti set členů, tak díky tomu získává až 60% slevu na účtech za elektřinu, cena za kWh se pohybuje mezi 8 až 11 eurocenty,“ říká Liisa Devallová z turistické centrály Villnösu.

Zpomalit v iracionálně zrychlujícím světě napomůže i fakt, že se Funes/Villnöss stal první destinací Slow Food Travel Jižním Tyrolsku. Co to znamená? Jednoduše podporu místních potravin a jejich tradiční produkce s pečlivou přípravou, dále i farmářů a řemeslníků. Přímo zde se jedná o zachování plemena ovcí Villnösser Brillenschaf  s tmavou pigmentací okolo očí, kterých tu žije okolo tisíce kusů, nebo alpského šedého skotu Graues Geisler Rind. Také pak výrobu sýrů, tmavého chleba a špeku, ale i vlněné produkce.

Místní organizují po celý rok řadu akcí, kterými chtějí seznámit své hosty s gastronomickou kulturou regionu. Degustaci vín v Kellerei Eisacktal, návštěvy Horské bylinkové zahrady v 1400 metrech nad mořem nebo zážitkové vycházky s Christinou Pernthaler Gamberoniovou, expertkou na bylinky. Dále ochutnávky sýrů v Bio-Hof-Käserei, návštěvu na farmě „ovcí s brýlemi“ u Günthera Pernthalera anebo i Slow Bike, poklidné vyjížďky na e-kolech ze St. Peter/San Pietro a další. Oskar Messner, majitel restaurace Pitzock v St. Peter/San Pietro, nachystal projekt Furchetta, v jehož rámci vyhledává, připravuje a promuje speciality zdejšího údolí.

Program Respektujte hory pak zvyšuje povědomí o ekologickém chování, počínaje tématy pitné vody a předcházení vzniku přebytečných odpadků,“ dodává Liisa Devallová. Karta Mobilcard navíc umožňuje plně využít síť integrované zdejší veřejné dopravy. Abyste úvodní záměr rozumné dovolené naplnili opravdu důkladně, chce to ještě správné „slow living“ ubytování. Zkuste hotel Tyrol v Santa Maddalena s výhledem na skupinu dolomitských vrcholů Geisler. Jeho majitel Wilhelm Senoner vám poskytne veškerý komfort se zachováním všech zákonitostí udržitelnosti, a dokonce i umělecká díla ladínské kultury, vytvořená jeho bratrem Oswaldem.

Zdroj informací: Turistická centrála Jižní Tyrolsko, Südtirol
Foto: se svolením Alex Filz