Vilnius: Řím severu a město bohémů

Autor:

Litevské hlavní město Vilnius je často označováno za barokní perlu Pobaltí. Jak už to u starých evropských měst bývá, najdete tu zachovalé staré město se spoustou památek. Vůbec nejzajímavější je, že v tomto půlmilionovém městě je neuvěřitelných 56 kostelů. Nabídnout vám toho ale Vilnius může mnohem víc.

To nejzajímavější se přitom nachází kousek od sebe a není tak problém projít celé město pěšky. Naši procházku začínáme před radnicí, která svou současnou podobu získala na konci 18. století, ale svým vzhledem připomíná spíše antický chrám. Kromě radnice plní i funkci kulturního centra a galerie.

Od radnice se vydáme rovně ulicí Pilles. Relativně úzká malebná ulička v mnohém připomíná uličky staré Prahy. Na rozdíl od našeho hlavního města tu ale není tolik turistů, a tak se můžete snadno kochat krásnými středověkými domy. U ortodoxního kostela sv. Paraskeva a přilehlého parku míjíme tržnici s různými suvenýry. Kromě klasických turistických kýčů tu můžete koupit i místní ručně vyráběné výrobky, zejména oblečení z vlny.

My se vydáváme parkem, míjíme budovy vilniuské univerzity a krásný prezidentský palác s jeho přilehlými zahradami, až dojdeme ke Katedrálnímu náměstí, tedy k jednomu z hlavních symbolů Vilniusu. Nacházejí se tu hned dvě dominanty města – katedrála svatého Stanislava, která vás ohromí svou velikostí i krásnou neoklasicistní fasádou a přidružená zvonice, kdysi sloužící jako hradební věž. Vstup do katedrály je zdarma, a rozhodně stojí za návštěvu. Přístupná je i zvonice, odkud se můžete podívat na město, tady už si ale zaplatíte 5€.

My však pokračujeme dále do parku, odkud už vidíme další cíl naší cesty – Gediminasovu věž. K ní se můžete vydat buď pěšky po kamenité cestičce, nebo zvolit krátkou lanovku. Za vstup na věž, jejíž součástí je i malé muzeum zaplatíte 5€, ale krásný výhled na město si užijete i z hradeb.

Zpět do centra se vydáváme podél řeky Vilnia parkem Bernardinų a dorazíme až k dvojici kostelů svaté Anny a Františka z Asisi. O pozdně gotickém kostelu svaté Anny se traduje, že si ho při svém tažení do Ruska vyhlídl Napoleon Bonaparte, kterého uchvátil natolik, že ho chtěl nechat odvézt s sebou do Francie. A pokud vás zdejší kostely ještě neomrzely, hned přes ulici najdete další, tentokrát barokní kostel svatého Michaela, ze kterého je dnes muzeum církevního dědictví.

Na druhém břehu řeky se nachází jedna z nejznámějších vilniuských atrakcí – Užupiská republika. V roce 1998 se celá čtvrť prohlásila za samostatnou republiku se svou vlastní ústavou, jejíž vyhotovení ve 23 různých jazycích najdete v ulici Paupio. Původní chudinská čtvrť je dnes uměleckým centrem – instalace a výstavy tu najdete jak vevnitř tak i venku a zejména v letních měsících se tu konají různé koncerty, festivaly nebo literární čtení. Protože je čas oběda, zastavujeme se v restauraci Užupio kaviné, která nabízí litevské speciality a venkovní sezení přímo u řeky. Z litevské kuchyně určitě doporučujeme ochutnat šaltibarščiai, studenou řepovou polévku a cepelíny, plněné bramborové knedlíky, přelité sádlem se slaninou. K pití stojí za to vyzkoušet kvass – nealkoholický kvašený nápoj vyráběný z žitného chleba. Jeho specifická nasládlá chlebová chuť ale nemusí sednout každému.

Po obědě se vracíme zpět do centra ulicí Literatu, která jak název napovídá je věnována spisovatelům. Celá ulička je lemována nejrůznějšími úryvky a díly věnovanými významným literárním osobnostem Litvy. Vycházíme u kostela sv. Jana, kde na nás čeká 193 dřevěných schodů a krásná vyhlídka, ale i replika slavného Foucaultova kyvadla, které demonstruje rotaci Země. Dalším naším cílem je Brána Úsvitu – jediná zachovalá brána původní městské zdi. Dnes slouží jako kaple, ve které se nachází obraz Blahoslavené Panny Marie, Matky milosrdenství ze 17. století, který má údajně schopnost uzdravovat.

Ve Vilniusu najdete i malé židovské město, soustředěné kolem Velké Synagogy. V malebných úzkých uličkách narazíte na spoustu kaváren, restaurací a barů, kde si můžete odpočinout po náročném dni. Minout byste rozhodně neměli ani uličku Stiklių, jejíž největší atrakcí jsou malé zavěšené horkovzdušné balóny.

Pokud nemáte štěstí na počasí, schovat se můžete i v některém z mnoha muzeí. Pokud bychom však měli doporučit jen jedno jediné, bude to rozhodně Muzeum okupace a obětí genocidy, které se nachází v budově bývalého vězení a sídla KGB. Za 4€ si můžete prohlédnout rozsáhlou výstavu mapující litevský odboj od první světové války až do pádu Sovětského svazu. Součástí prohlídky je i sklepní část kde se nacházelo vězení, která nabízí mrazivý pohled na nedávnou litevskou historii.

Pokud máte rádi stará evropská města a zároveň se chcete vyhnout davu turistů, pak je Vilnius skvělá volba. Na návštěvu toho nejdůležitějšího vám bude stačit jeden den, nudit se tu však nebudete ani při vícedenní návštěvě. Za zvážení určitě stojí i návštěva nedalekého hradu Trakai nebo geografického středu Evropy. O tom vám ale povíme zas někdy příště.

Zdroj informací: zkušenost autorky textu, autorský text
Zdroj foto: Lenka Gréková