Egyptští archeologové odkryli poklad starobylých rakví

Autor:

Archeologové v Luxoru objevili při vykopávkách obrovský poklad třiceti dřevěných rakví ze starověkého Egypta. Jedná se o největší nález za poslední staletí. O to větší úspěch událost budí ve světě, neboť Egypťané tento poklad našli sami bez pomoci zahraničních archeologických týmů. Podle prohlášení egyptských úřadů jsou rakve staré více jak tři tisíce let. Jsou zachovalé a bohatě zdobené malbami a řezbami.

V rakvích byly konzervované a nepoškozené mumie žen, mužů a také několik dětí. Všechny osoby žili v 22. dynastii starověkého Egypta, která odpovídala zhruba období 1000 let před naší letopočtem. Je to tak první velký objev od konce 19. století. Rakve budou nyní ošetřeny a očekává se, že budou poté vystavěny v novém Egyptském muzeu, které se otevře příští rok u pyramid v Gíze.

Luxor je všeobecně bohatým místem na objevování egyptských pokladů pod písečnými dunami. Uvnitř města leží zřícenina staroegyptského hlavního města Théb, tedy tehdy nejuznávanějšího místa v egyptské říši. Na proti tomu na západní straně Nilu se nachází rozsáhlá nekropole pohřebních komplexů a královským pohřebních komor, zvané také jako Údolí králů.

Zdroj informací: Archeologické muzeum v Gíze
Zdroj foto: Pixabay