Jižní Tyrolsko láká na skialpové túry

Autor:

Sever Itálie je na skialpy nejlepší destinací, a to ze dvou klíčových důvodů. Na jižní straně Alp je největší počet slunečních dní. Nemusíte se tak bát, že by vás při vašem pobytu potkalo ošklivé počasí a dovolená by byla pokažená. Druhým důvodem je samozřejmě gastronomie, která je vyhlášená i ve světě. V Jižním Tyrolsku se nachází mnoho vynikajících šéfkuchařů, jejichž pokrmy musíte ochutnat.

To vše potvrzuje šéf českého zastoupení outdoorových značek Salewa a Dynafit Branislav Adamec. Pan Adamec je zkušený skialpinista, který v roce 1987 získal druhé místo v anketě o nejlepšího horolezce Československa a který byl v té době členem národního týmu. Za svůj největší výkon považuje prvovýstup alpským stylem severní stěnou Shivlingu a tím i pokoření extrémně nepřístupné a vzdorovité hory v Himalájích, o které zkušená německá výprava v roce 1938 prohlásila, že se na ni nedá vylézt.

Pan Adamec také sjel na lyžích řadu těžkých svahů ve velehorách celého světa, avšak do Jižního Tyrolska se vždy rád vrací, a to nejen proto, že v Bolzanu sídlí značka Salewa. Rád také vzpomíná na společný výlet z biatlonistou a členem českého reprezentačního týmu Ondřejem Moravcem, který zatoužil vyzkoušet skialpy poté, co na olympiádě Soči získal tři cenné kovy. „Ondra si tenkrát zasloužil pořádný výlet za odměnu,“ vtipkoval a sportovce vytáhl na skialpy v oblasti národního parku Fanes-Sennes-Prags.

V nadmořské výšce nad 2400 je zde jedna z mála vysokohorských chat, která je otevřená i v zimě, a představuje tak vhodné místo pro skialpové túry po okolních horách,” popisuje Branislav krajinu obydlenou příslušníky tradiční ladinské kultury. Ladinština, která vznikla kombinací lidové latiny a rétsko-keltského dialektu, patří vedle němčiny a italštiny k oficiálním jazykům Jižního Tyrolska.

Přímo z chaty jsou výhledy na jedny z nejkrásnějších štítů Dolomit Hohe Gaisel (3146 m), Cristallo (3221 m), Sorapis (3205 m) a Tofane (3243 m). Dole pod nimi se krčí typické ladinské osady, tzv. Viles, známé mimo jiné svými původními dřevěnými stavbami. „Měli jsme tehdy štěstí na sníh. Víc jsem ho v Alpách asi nezažil,” vzpomíná Branislav na výlet, kdy do skialpinismu zasvětil českého biatlonistu.

Skialpinismus dnes kvete v celém Jižním Tyrolsku. Řada středisek dobře zmapované terény dělí do tří úrovní obtížnosti od těch pro začátečníky, kteří si chtějí alternativní lyžování teprve vyzkoušet, až po ostřílené horaly se zkušenosti umožňujícími jim odvážit se do náročných podmínek. Vhodným prostředím pro skialpové túry jsou například oblasti Sterzing / Vipiteno, Ratschings / Racines a Gossensass / Colle Isarco. Tato tři střediska vytvořila vlastní stránku, na kterém vyhledáte vhodné ubytování, vyberete si svou skialpovou cestu, dozvíte se aktuální informace o lavinovém nebezpečí a získáte kontakt na zkušeného horského vůdce.

Jedním z nich je i Maurizio Lutzenberger, který dlouho spolupracoval s legendárním jihotyrolským lezcem Hansem Kammerlanderem. „Cílem není dosáhnout vrcholu, ale dostat se bezpečně zpátky,” říká Maurizio, který od roku 1994 působí jako instruktor horských vůdců a je členem horské záchranné služby. Zásady bezpečného pohybu v horách je nutné udržovat bez ohledu na to, které místo Jižního Tyrolska si pro svůj skialpový výlet vyberete.

Skialpinistické trasy s pohádkovým výhledem na mohutné vrcholky a skalní zuby se nacházejí jak v Dolomitech, tak v oblasti Ortleru v údolí Vinschgau, v bočních údolích Merana/Merano a okolí, v údolí Eisacktal nebo v Bozenu/Bolzanu. Všude tam na vás čekají hluboce zasněžené svahy a jedinečné přírodní zážitky.

Zdroj informací: Jižní Tyrolsko – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay