Plánujete vyrazit na dovolenou? To je skvělá zpráva, avšak měli byste si prvně zkontrolovat, jestli váš pas je platný. Mohlo by to být nemilé překvapení. Naštěstí, díky novinkám si pas můžete nechat udělat express, i když vaše peněženka velmi zapláče, proto silně doporučujeme, abyste si hlídali, kdy vám pas skončí a dle toho se zařídili. V dnešním článku se dozvíte, co budete potřebovat k vyřízení pasů a jaké poplatky váš čekají.
Cestovní doklad musí mít každý občan České republiky, který cestuje do zahraničí. A právě ten váš nový cestovní pas si můžete vyřídit na každém obecním úřadě s rozšířenou působností, v případě Prahy jsou to úřady městských částí 1 až 22. Na úřad se musíte dostavit osobně. Navštívit můžete i Ministerstvo vnitra, jedná-li se o pasy vydané ve zkrácené lhůtě. Každý nový pas má platnost u dospělého deset let, u dětí pět let.
S sebou je třeba vzít si doklady, které prokazují údaje potřebné k zapsání do žádosti. Například tedy váš občanský průkaz, kde se nachází vše důležité. Pokud se jedná o osobu mladší 15 let, je třeba sebou vzít i rodný list. Za děti dává žádost o cestovní pas jeho zákonný zástupce. Nepotřebujete si brát fotografie, vše je zajištěno na místě. Nezapomeňte se tedy řádně před návštěvou úřadu upravit. I když, stejně všichni na pasech vypadáme hrozně, nebo ne?
Nyní se pojďme podívat na lhůty, ve kterých můžete svůj nový pas získat. Pokud to není životně důležité a nelpíte na tom, mít pas u sebe hned, vyjde vám nejekonomičtěji klasická lhůta do 30 dní. Z mých zkušeností bývá pas vydán už po 14 dnech, ale záleží jaká je momentální vytíženost úřadu. Nicméně za dospělého zaplatíte 600 Korun a za dítě 100 Korun. Jestliže se stane, že pas budete potřebovat dřív, než je lhůta 30 dní, je možnost si zažádat o pas ve lhůtě do 5 dnů. Zde je poplatek vyšší. U dospělých to dělá 3000 Korun a za dítě 1000 Korun. Nejvíc zaplatíte za pas na počkání. Připravte si 6000 Korun za dospělého a 2000 Korun za dítě. Uf, nevím jak vy, ale já si raději budu dobu platnosti hlídat, než abych v nejvyšší nouzi musela platit takovou dardu. O pas na počkání si můžete zažádat pouze na Ministerstvu vnitra, kde vám ho také vydají.
Rada na závěr. Pokud budete cestovat například do Egypta nebo Thajska, váš pas by měl mít platnost ještě minimálně šest měsíců po tom, co se z dovolené vrátíte. A do jakých zemí můžete cestovat bez pasu, tedy jen na občanku? Jsou to země schengenského prostoru a také ty mimo něj, jedná se o: Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Irsko, Rumunsko, Spojené království, Albánie, Černá Hora, Gruzie, Makedonie, Moldávie a Srbsko.
Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: Invia, vlastní zkušenost, Magistrát hlavního města Prahy