Výlet na nejvýše položený královský hrad u nás

Autor:

Mlhavé a studené dny klepou pomalu na dveře, i tak nás ale nedokážou odradit od výletování po Česku. Tentokrát se tedy vydáváme objevovat taje Šumavy.

Naše cesta vede za královským hradem, který je nejvýše položeným v Česku. Nemusíte se ale bát, že byste kvůli návštěvě museli jít bůhví jaký kopec! To vůbec ne. Ačkoli hodí se mít pevnou obuv, protože nějaký ten kilometr ujdete. Hrad se nachází zhruba 3 kilometry od města Kašperské Hory a pokud pojedete z jihu, bude na vás brzy, jak se budete blížit k cíli, vykukovat mezi lesy. Celá trasa je perfektně značená, včetně odbočky na parkoviště. Určitě se vydejte na to druhé, ušetříte si tím krpál. To první se totiž nachází v Kašperských horách a celá trasa se tak prodlouží na 4,5 kilometrů.

Foto: Michaela Rubešová

Parkoviště je zpoplatněné (50korun) a nachází se zhruba 1,7 kilometru od hradu, ačkoli podle nás to bylo lehce přes dva, turistické ukazatele určitě mátly. A protože je Kašperk na kopci, je vhodné si v nepříznivém počasí vzít s sebou do batohu alespoň bundu. Jestliže půjdete na prohlídku, bude vám zima a to hodně. Sami jsme si říkali, když jsme stáli ve věži, kde to profukovalo ze všech stran, že jsme to oblečení neměli tak podceňovat. Naštěstí na nádvoří prodávají horkou medovinu, ale také další teplé a studené nealkoholické nápoje a samozřejmě i něco na zub. My jsme zde nejedli, ale co jsem se tak dívala po ostatních, vypadalo jídlo opravdu lákavě. A kdo by nevydržel bez internetu, může se připojit na hradní wifi.

Foto: Michaela Rubešová

Na nádvoří je toho k vidění dost, kromě občerstvení a koupě suvenýrů, si děti mohou vyzkoušet, jaké je to střílet z luku. V létě se tu konají i různé akce, včetně koncertů. Nenechte si ujít ani jeden z prohlídkových okruhů hradu. My jsme si vybrali hodinovou prohlídku Život na hradě a bylo to velmi pěkné a poučné, i slečna průvodkyně mluvila zřetelně a doplňovala svůj výklad o vtipné poznámky. Vstupné je 125 korun a zlevněné stojí rovných 100 korun. Co vše je k vidění, vám neprozradíme, abyste se měli na co těšit.

Co ale prozradíme jsou fakta. Hrad byl vystavěn v roce 1356 na příkaz císaře Karla IV. na kopci Ždánova. Svou polohou zabezpečoval Zlatou stezku – což byla důležitá obchodní trasa z Bavorska. Přestože byl hrad královským, jeho obyvatelé byli ze šlechtických řad, kterým byl hrad pronajímán. Někteří páni jej tak zvelebovali, jiným sloužil pouze jako vojenské útočiště a podle tohoto pak na hradě vypadalo. Bohužel od 17. století hrad chátral kvůli nedostatku financí na jeho správu a jeho bohatství bylo postupem času rozkradeno. Naštěstí o jeho nynější provoz se stará samo město Kašperské Hory, a díky tomu můžete hrad navštívit i vy.

Foto: Michaela Rubešová

Hrad Kašperk můžete navštívit ještě do konce října s výjimkou pondělí, úterý a středy, pak se brány uzavřou na kýženou zimní pauzu, aby zase na jaře mohly přivítat první návštěvníky na jejich výletu. A pokud byste nevěděli, kam na dobrý oběd, pak zajděte hned vedle parkoviště do penzionu Rychta na Račánku. Vaří tu domácí česká jídla, za přijatelnou cenu a především ve velkých porcích – nají se tak i statný chlap. Platit se dá pouze hotově!

Zdroj informací: dle zjištění autorky článku, Hrad Kašperk
Zdroj foto: Michaela Rubešová