Výlet na skalní vyhlídku Paličník nadchne především milovníky hvězdné oblohy

Autor:

Vyhlídky, na kterých si můžete chvilku posedět a pozorovat přitom západ slunce a následně hvězdy na nebi, mají něco do sebe. My pro vás máme tip na jednu, kam vzít třeba svou drahou polovičku na romantickou procházku.

Paličník v Jizerských horách se nachází poblíž obce Bílý Potok, zhruba 144 kilometrů od Prahy. My jsme vyráželi z hlavního města a cesta nám autem zabrala necelé dvě hodiny. Kdo by chtěl stihnout západ slunce, bude muset vyrazit s dostatečným předstihem, protože k samotné vyhlídce nelze dojet autem, ale musí se jít pořádný kus pěšky.

Zanechat auto se dá na parkovišti Smědava. Parkovné stojí 100 korun na celý den. Pak už jen stačí sbalit do batohu dostatek vody a vyrazit na cestu. Vydáte se přes silnici na lesní asfaltku až k nádrži Černá Smědá. Je vhodné si stáhnout do telefonu mapu, protože v okolí není příliš dobré internetové pokrytí. Vyhnete se tím bloudění, což v noci opravdu nepotřebujete.

Až dorazíte k nádrži, zahněte doleva na kamenitou cestu, která vás zavede až k lesní křižovatce Předěl. Tady si můžete na chvíli posedět a na odpočívadle si dát třeba svačinu, pokud jste ji nezapomněli v autě. Až budete odpočinutí a budete chtít vyrazit dál, stačí se na křižovatce stále držet levé ruky a po trochu zdlouhavém stoupání dojdete až k vyhlídce Paličník.

Cesta od parkoviště k vyhlídce je dlouhá asi pět kilometrů, nám zabrala zhruba hodinu a čtvrt, protože jsme se trochu loudali. Svižným krokem to bude rychlejší.

Na vrchol vedou kamenné schody a přivítá vás zde ikonický dřevěný kříž, za kterým se rozléhá údolí Smědé a obec Bílý Potok. Vyhlídka samotná je zabezpečená železným zábradlím, a tak si tady můžete na chvíli sednout a pozorovat tu přírodní nádheru. Když budete mít štěstí, tak třeba i ten západ slunce.

Foto: Ondřej Šebek

Pozorování noční oblohy

Jizerská oblast je známá jako místo s nejmenším světelným znečištěním v Česku, a proto je vhodná k pozorování a focení hvězdné oblohy.

Po západu slunce jsme se vrátili zpět na křižovatku, kde jsme čekali až nastane naprostá tma. Pro optimální pozorování noční oblohy je samozřejmě dobré zjistit si předpověď počasí – tedy, aby byla obloha jasná a zároveň zohlednit fázi měsíce. Nám se zadařilo ve všech ohledech – obloha bez jediného mráčku a měsíc v novu.

Udělali jsme si tedy na cestě pohodlí a pak už se nechali unášet třpytivým představením na nebi. Když už se trochu ochladilo, vyrazili jsme zpět na parkoviště. Přeci jen čekalo nás dalších zhruba pět kilometrů.

Tip na závěr: Vezměte si s sebou čelovku, případně nějakou jinou svítilnu, ať si nevybijete baterii v telefonu. Cestu sice osvětluje dostatečně nebe, ale pro ty, kdo se v lese bojí, je lepší i jiný zdroj svícení.

Zdroj informací: Autorský text, zkušenosti autora textu, Kudy z nudy
Foto: Ondřej Šebek