Benátky se snaží zvládnout masový turismus. Přibude další omezení

Autor:

Do oblíbené italské destinace vyrazí každoročně přes 10 milionů turistů. Taková návštěvnost si vybírá svou daň, kterou už nechtějí tolerovat ani místní úřady, ani obyvatelé města.

O omezení masového turismu v Benátkách se začalo mluvit už před pandemií koronaviru. Ta však extrémní návštěvnost utlumila, a tak nebylo nutné opatření zavádět. Postupně se však počet turistů začal zvyšovat a muselo se jednat. Na začátku roku 2021 se omezil počet kotvících výletních lodí, které denně do města přivezly deseti tisíce turistů, později v dubnu 2022 došlo k úplnému omezení. Výletní lodě v současné době nesmí kotvit v městském přístavu.

Další opatření na sebe nenechalo dlouho čekat. Vztahuje se ke zpoplatnění vstupu do města. Podle původního návrhu měli turisté za návštěvu Benátek zaplatit až 10 euro. Výše ceny se měla odvíjet podle hlavní nebo vedlejší sezony. Podle nejnovějších informací se však bude jednat o jednotný poplatek ve výši pět euro, který se bude muset zaplatit v rámci testování ve vybraných dnech v období od dubna do července.

K trvalému zavedení dojde příští rok. Návštěvu je nutné si navíc rezervovat dopředu, protože denní kapacita návštěvníků je omezená. Výjimku mají například lidé, kteří v Benátkách bydlí, pracují nebo ti, kteří v nich zůstávají přes noc na hotelu.

Nový rok přinese další opatření, které se bude vztahovat na omezení velikost turistických skupin. Od června letošního roku mohou takové skupiny pojmout maximálně 25 návštěvníků, což odpovídá zhruba polovině zájezdového autobusu. Dá se tak očekávat, že zájezdy do města trochu podraží. Navíc průvodci už nebudou moci používat reproduktory, aby nerušili místní obyvatele a rovněž nezpůsobovali zmatek v ulicích.

Toto rozhodnutí je jedním z mnoha, která mají za cíl udržet v rovnováze život místních obyvatel a turistů, protože napáchané škody jsou za ty roky často už nevratné. Došlo to až do takového bodu, kdy UNESCO v loňském červenci připsalo Benátky na seznam ohrožených památek světového dědictví.

Z toho jasně vyplývá, s jak závažným problémem se přístavní město potýká. Jakoby nestačilo, že se Benátky musí každoročně vypořádat se stoupající hladinou vody v důsledku klimatických změn.

Zdroj informací: autorský text, Visit Venezia, AP News
Foto: Pixabay