Jak zvládnout focení noční oblohy a hvězd

Autor:

Také obdivujete fotografie na sociálních sítích, které zachycují vesmírnou podívanou a lámete si hlavu, jak se to podařilo vyfotit? Není to vlastně vůbec těžké a my vám teď poradíme, jak na to.

Od pozorování noční oblohy k fotografování je to jen kousek. Pokud chcete dosáhnout co nejlepšího výsledku, pak se spolehněte na opravdové fotoaparáty než mobilní telefony. Ty jsou sice nabité technologiemi, fotky vypadají přes den opravdu luxusně, ale na focení noční oblohy to ještě stačit nebude.

Bez základní techniky to nepůjde

Nezbytnou součástí vybavení je stativ. Možná si myslíte, že máte klidnou ruku, ale držet foťák bez pohybu několik desítek sekund není zas tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Od problému vám pomůže právě stativ, na který fotoaparát prostě zakotvíte a nemusíte se starat o to, zda bude výsledná fotografie máznutá jemnými pohyby nebo ne. Stejně tak si jednoduše nastavíte odpočet spouště ideálně na tři sekundy, je totiž potřeba eliminovat cokoliv, co by fotku mohlo pokazit.

Důležitou součástí výpravy je samozřejmě fotoaparát a širokoúhlí objektiv. My jsme fotili na poměrně starý Canon 650D s 50mm objektivem, která má světelnost f/1.8. Obvykle čím lepší je světelnost objektivu (tedy nižší číslo f), tím lépe. Volba padla také na širokoúhlý objektiv, který nám umožnil lepší volbu kompozice.

Foto: Ondřej Šebek

Foťák je nutné si rovněž nastavit na manuální režim a ostření. Jednoduše řečeno, až začnete fotit, najděte na displeji nejjasnější hvězdu a na tu ostřete. My jsme si to takto vyzkoušeli při výletu na Paličník, kde se nám na obloze objevil velmi jasný Jupiter. Lepší záchytný bod pro ostření být ani nemohl.

Při tomto focení nás v nastavení bude primárně zajímat clona, čas a ISO. Clona musí být maximálně otevřená, aby se na senzor dostalo dostatek světla. Čas se nám osvědčil maximálně na 20 sekund. Při delších časech byste se dostali do křížku s otáčením Země a místo ostrých teček na obloze, byste dostali šmouhy. U ISO musíte být opatrní, protože čím vyšší, tím je sice fotka světlejší, ale také riskujete nežádoucí šum, proto je nutné najít tu správnou rovnováhu. My jsme se rozhodli pro hodnotu 3200, ale naše pokusy začínali na hodnotě 1600. Je potřeba v tomto ohledu trochu experimentovat, než najdete ideální nastavení všech proměnných.

Pokud se fotografie na první pokus nepodaří, pak nezoufejte, i my jsme si to museli zkusit několikrát, než jsme přišli na vše. Důležité je, aby vás focení bavilo a čas při tom jste si užili.

Dobrý parťák i počasí

Ještě, než se rozhodnete fotografovat noční oblohu, bude nutné si zjistit, jak je na tom předpověď počasí. Pokud bude zataženo, nemá smysl se na výpravu vydávat. Částečná oblačnost nevadí, protože to dodá atmosféru fotografiím, ideální však je, když bude noční obloha úplně bez mráčku a vy se budete nalézat na místě, kde je minimální světelný smog.

Hodí se si vzít s sebou i nějakého parťáka, který vám bude asistovat. Přeci jen v noci nechce být nikdo uprostřed lesa sám. A nakonec, abyste nenastydli, nezapomeňte se vhodně obléct, protože stejně jako focení zvířat, chce focení hvězdné oblohy svůj čas.

Zdroj informací: autorský text, zkušenost autora textu, Canon Czech
Foto: Ondřej Šebek