Výletní lodě se už do historického centra Benátek nedostanou

Autor:

Foto: Pixabay

V rámci zachování kulturního a enviromentálního dědictví Benátek se italská vláda rozhodla odklonit obří výletní lodě, včetně nákladní dopravy, od historického centra města.

Podle italského ministra kultury rozhodnutí padlo poté, kdy byla doručena výzva od UNESCA pro zachování laguny s ohledem ale na ekonomickou situaci. Nutno podotknout ale, že už v minulosti proběhly různě petice, pro zákaz kotvení zaoceánských lodí a jiných velkých plavidel. Tyto vodní giganti totiž každoročně přepravovaly několik tisíc lidí denně do centra Benátek.To samozřejmě znamenalo jediné, město se začalo dusit pod ohromným přívalem turistů. Ještě před pár lety byly Benátky jedním z měst, které zasáhl doslova masový turismus. Kromě nezvladatelnému množství lidí se také zhoršilo životní prostředí – zejména ovzduší v okolí.

Před dvěma lety se také stala nepříjemná nehoda, kdy se srazila 13 patrová loď s malou výletní. Při této nehodě bylo zraněno několik lidí. Bezpečnost byla na vodě velmi ošemetným tématem. Vodní centrum města tak bude patřit jen gondolářům a nebo malým výletní loďkám, které nebudou už tak nebezpečné jako gigantické parníky.

Navíc po té, co se objevila nákaza koronaviru a cestovní ruch utichl, se vody v okolí města vyčistily v průzračně čisté. Do města se vrátili dokonce žiočichové jako ryby a také nedávno delfíni. Kdo si také užívá volnou hladinu jsou místní labutě, které nemusí stresovitě odlétávat, když se k nim dostane nějaký větší koráb.

Zdroj informací: The Local Italy, Lonely Planet
Zdroj foto: Pixabay