Vyrazili jsme na výlet za vlky do Srní. Chce to mít štěstí a dobrý zrak

Autor:

Šumava nabízí mnoho krásných míst. Tentokrát vyrazíme za zvířátky a novým zážitkem.

Obec Srní se nachází v Národním parku Šumava, proto je ideální vyrazit na výlet autem, ačkoli poblíž vlčího výběhu se nachází i autobusová zastávka. Parkoviště je velké a jedna hodina stání vyjde na 50 korun. V době naší návštěvy bylo zaplněné zhruba z poloviny. Výhodou je, že vlky můžete navštívit kdykoli během roku, otevírací doba je od osmi ráno do čtyř odpoledne. Domácí mazlíčky nechte ale raději doma, nebo je můžete na dobu návštěvy zanechat v připravených kotcích. Klíče od nich dostanete v návštěvnickém centru.

Lesem provází naučná stezka

Začínáme u návštěvnického centra, které je moderní a mimořádné tím, že se jedná o energeticky pasivní dům. To znamená, že disponuje rekuperací vzduchu a ekologickými technologiemi. Energie na provoz se získává z čerpadla země/voda. V bezprostřední blízkosti se tak nachází hned pět vrtů. Uvnitř centra najdete malé muzeum a můžete si zde zakoupit upomínkové předměty. Nákupem podpoříte místní stanici. Pokud máte chuť na kávu, můžete si ji dát z „plechové báby“.

Odtud se už vydáme kolem velkého dětského hřiště až na naučnou stezku. Celý okruh má jen dva kilometry, a tak to zvládnou i děti. Vlčí stezka je také bezbariérová. Pro vozíčkáře je připravená alternativní trasa k vyhlídkové stezce. Během procházky narazíte na několik informačních tabulí, které edukují o šelmách žijících na Šumavě. Naučíte se i třeba rozpoznávat jejich stopy a rozšíříte si znalosti o rostlinách a místním ptactvu. Pokud budete unavení, můžete si odpočinout na jedné z mnoha dřevěných lavic.

Asi v polovině cesty dojdeme až k vyvýšené vyhlídkové stezce, odkud – pokud budete mít štěstí – uvidíte vlky. Naše kolegyně doporučuje vyrazit už ráno, kdy se obvykle krmí. Odpoledne už to bude s jejich zahlédnutím trochu loterie, o čemž jsme se přesvědčili na vlastní kůži.

 

Trpělivost, ostří zrak i trocha štěstí

Při naší návštěvě jsme tedy neměli příliš štěstí. Možná kvůli chladnému počasí se vlci schovávali v norách a kamenných škvírách. Podařilo se nám zahlédnout pouze dva – zdejší smečka čítá 15 členů. Prvního vlka jsme zahlédli v lese, kde se krátce ukázal, než chvíli na to zmizel za skálou a na toho druhého mě musel upozornit partner, protože vzhledem k jeho zbarvení jsem si ho nevšimla. Pobyli jsme tu ještě asi 20 minut, jiného vlka už jsme ale neviděli. Co bych doporučila ostatním, vezměte si s sebou dalekohled a buďte trpěliví.

Vlčí výběh nemusí být poslední zastávkou, můžete pokračovat do Soví voliéry v Borové Ladě (otevřeno mají pouze mezi květnem a zářím) a dále do návštěvnického centra na Kvildě. Zde se nachází jelení a také rysí výběh.

Zdroj informací: autorský text, vlastní zkušenost autorky textu
Foto: Michaela Rubešová