Svatý Martin zavítá do Zlína. Na náměstí slavnostně zahájí Svatomartinské hody

Autor:

Do zlínských ulic vyrazí svatý Martin 11. listopadu, a to v doprovodu své družiny Martínků. Průvod organizovaný Základní uměleckou školou Zlín vyrazí letos už po jednadvacáté. Letošní novinkou je i spojení s kulturním programem na náměstí Míru. 

Kromě průvodu je připraven i bohatý doprovodný program, který startuje už v 9 hodin ráno. Těšit se můžete na tematické dílničky pro děti nebo na vystoupení malých Martínků – žáků tanečního, hudebního a literárně-dramatického oboru ZUŠ Zlín. Po tomto vystoupení se s návštěvníky přivítá sám svatý Martin a na svém bílém koni vyrazí na projížďku městem v 10:15 od zlínského zámku. Tradiční průvod bude mít celkem tři zastávky a skončí na náměstí Míru. V Martinově družině nebude chybět ani spolek šermu, tance a divadla Nuntius Regis, Zlínská šermířská společnost nebo spolek Von Macenau.

„O konkurz na svatého Martina, který průvod vede, je vždy velký zájem. Tento rok usedne na koně jedenáctiletý žák literárně-dramatického oboru Jan Juráš,” popisuje ředitelka Základní umělecké školy Zlín Martina Hniličková. Za Martinem půjde i průvod Martínků, žáků ZUŠ, který je v této dětské podobě zcela ojedinělý. Na náměstí Míru, kde průvod končí, jej přivítá primátor Jiří Korec. Od Martina si převezme víno a husu a tím společně slavnostně zahájí Svatomartinské hody. Kořeny Svatomartinské tradice připomene také divadelní vystoupení Svatý Martin a žebrák, které režisérsky zpracoval Jakub Janíček. Dospělého Svatého Martina ztvární Adam Kořán z Městského divadla Zlín. Celý příběh bude upraven přímo na míru městu Zlín.

Vzhledem k tomu, že jde již o jednadvacátý ročník, zažili organizátoři za jeho historii řadu zajímavých momentů. „Důležité je sehnat koně, který se nebojí provozu ve městě. Roky jsme tak jezdili na hodném hnědákovi, protože bílých koní je nedostatek,” přibližuje Hniličková. „Vždy se trochu obáváme, zda klisna něco nevyvede. Má problém s nastoupením do vozíku a jednou jsme program málem nestihli, protože se jí nechtělo, a to ani za pamlsek,” usmívá se organizátorka. Klisna Fibi, kterou opět zapůjčila její majitelka Zuzana Šindlářová, už má ovšem s průvodem zkušenost. Letos na ni svatý Martin usedne již podeváté.

Zdroj info: Živý Zlín
Zdroj foto: se svolením Živý Zlín