Den válečných veteránů připomenou vlčí máky i kulturní akce

Autor:

Sobota 11. listopadu připomíná den, který ctí hrdiny nejen první a druhé světové války. Všechny, kteří bojovali za svobodu a demokracii nás všech.

Květ vlčího máku se stal symbolem válečných veteránů už v první světové válce. Květina totiž začala růst na hrobech padlých vojáků na flanderských polích. Vojenský lékař John McCrase o tom napsal i báseň. Vlčí máky se tak staly už neodmyslitelným symbolem válečných veteránů po celém světě.

Připomenout si minulost a podpořit veterány můžete pomocí sbírky. I malá pomoc se počítá, a tak v obchodech, kavárnách, trafikách a nakonec u dobrovolníků v ulicích po celé České republice si můžete zakoupit za symbolickou částku květ vlčího máku, kterým vyjádříte úctu všem válečným hrdinům. Květ má na sobě sponu, kterou se dá velmi snadnou připnout například na klopu kabátu.

Děkujeme, nezapomeneme a budeme dalším generacím připomínat

V sobotu se bude konat koncert ve svatovítské katedrále na Pražském hradě. Symfonický orchestr Českého rozhlasu zde zahraje skladby od českých skladatelů jako je Bedřich Smetana nebo Leoš Janáček. Podle Post Bellum účast přislíbil například válečný veterán Miloslav Masopust, který v řadách československé armády bojoval roku 1944 u Krosna, novodobý veterán Bohuslav Dvořák, který byl v 90. letech nasazen na misích v Bosně a Hercegovině nebo Albánii, a také protikomunističtí odbojáři a bývalí političtí vězni Ivo Klempíř a Jiří Lukšíček.

Československá obec legionářská pak po celém Česku uskuteční několik pietních akcí a koncertů. V Českém Krumlově proběhne například i 20. ročník plesu válečných veteránů. Na přednášku na téma „Vybrané osudy západních letců – hrdinství odměněné křivdou“ se pak můžete dojít podívat do Institutu na Radnické 10 v Brně. Za zmínku stojí také akce pořádaná Sdružením válečných veteránů ČR, kteří uctí památku hrdinů v 11 hodin na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově.

Součástí doprovodných kulturních akcí budou i maková pole. Ta doprovodí venkovní výstavy o válečných hrdinech. Na tabulí budou zachycena svědectví letců RAF, hrdinů odboje nebo další pamětníků, jejichž příběhy zmapovala organizace Paměť národa. Na jejich stánku si budete moci pořídit další upomínkové předměty nebo se jen dozvědět více o samotné organizaci, která skrze Centrum pomoci pomáhá veteránům. V Praze a dalších městech pak budou ve dnech 10. a 11. listopadu červeně nasvícené významné budovy.

Pomohli nám, teď potřebují pomoc oni

Sbírku Centra pomoci Paměť národa lze podpořit celoročně, a to pomocí nákupu na e-shopu nebo přes platformu Darujme. Výtěžek ze sbírky podpoří aktivity Centra pomoci, které pamětníkům pomáhá při řešení obtížných životních situací. Pracovníci centra poskytují podporu například v oblastech sociálního zabezpečení, bytové problematiky nebo při jednání s úřady. Druhá část vybraných prostředků poputuje na natáčení a zachování dalších příběhů hrdinů. Paměť národa pro svůj archiv zdokumentovala už přes 800 příběhů válečných veteránů z východní a západní fronty i Středního východu, celkem pak více než 10 tisíc vyprávění pamětníků.

Zdroj informací: Paměť národa, Post Bellum
Foto: Pixabay