Vyzkoušejte na vlastní kůži rakouské lyžování s italskou atmosférou. Z Prahy to sem trvá jen sedm hodin

Autor:

Když už po krátkém nečase v nejslunečnějším resortu Rakouska slunce shodí mlhavou peřinu do údolí a rozsvítí náhorní planinu Sonnenalpe, srdce lyžaře hned poskočí.

Korutanský Nassfeld poskytuje nádhernou lyžovačku. Na členité terase mezi 1500 a 2200 metry (a s téměř deset kilometrů dlouhým, teď ještě neotevřeným, sjezdem až do údolí) najdete 110 km velice rozmanitých sjezdovek všeho druhu. Opravdu zábavné, hravé, pestré, dotýkající se skalních masivů, podpírajících nebe, ale i proudící a klikatící se svahy mezi návršími, lesíky i horskými apartmány. „Nahoře se dotýkají Itálie, kam si můžete sjet na prosecco nebo špagety, to je zážitek sám o sobě,“ doporučuje olympijský vítěz a mistr světa Franz Klammer, který pochází z nedalekého Bad Kleinkirchheimu. Radost v puse (a po těle) přinesou i korutanské speciality Schmankalan.

Fast ski a slow food, to je ideální kombinace

Nassfeld je největší ze 31 korutanských skiareálů, samozřejmě tu najdete i skvěle upravené běžecké okruhy nebo snow park. Poloha jižní části Alp za Tauernským tunelem mu zajišťuje ročně až o sto dní slunce víc než na severu. V nejrůznějších srovnávacích testech zimních resortů patří dlouhodobě do rakouské top 10. „Snažíme se nabídnout co nejvíce doprovodných služeb na kopci, večer tu v barech tak živo není,“ usmívá se Lada Pranter z korutanské turistické centrály. Nejen díky blízkosti Itálie tu teď frčí styl „slow food“, fajnové regionální a zdravé kuchyně, mísící alpské i jadranské vlivy.

Letos zahájili provoz 7. prosince a obvykle vydrží nahoře až do dubna, i když už dole kvetou louky a můžete vyrazit na kole na výlet až do Villachu. Základní denní permanentka stojí 56,50 eur (děti 26,50, senioři 47,50, junioři 39,50). Pořídit můžete i vícedenní pro Nassfeld, Weissensee i s bruslařským okruhem na jezeře a celé východní Tyrolsko (jeden a půldenní od 103 eur). Vybrat se dá z mnoha slev: Dvě děti do 10 let lyžují každou sobotu za 10 eur, třetí úplně zdarma. Ve vybraných termínech bydlí děti s rodiči v pokojích zdarma a dostanou i volný skipas.

„Stále investujeme do energeticky úsporných technologií,“ říká Christopher Puntigam z nassfeldské turistické centrály a dodává: „Máme tady 460 sněhových děl, které mají o dvacet procent nižší spotřebu energie a o třicet procent vyšší výkon. Díky tomu se hlavní sjezdovky zasněží za pět až šest dní. Ale hlavně veškerou energii máme z vlastních obnovitelných zdrojů.“ Na provozu areálu má navázanou práci 800 firem a přes tři tisíce lidí z regionu.

Zdroj informací: TMR International
Foto: Pixabay