Z Paříže do Amsterdamu za 90 minut. Taková je budoucnost cestování vlakem

Autor:

Cesta po Evropě bude v příštích deseti letech možná mnohem jednodušší a také rychlejší. Nizozemská společnost Hardt Hyperloop oznámila, že brzy přinese do železničního průmyslu inovativní vlak. Budou schopni postavit nízkoenergetický super rychlý vlak, který by tak mohl cestovat z daleké Paříže do Amsterdamu za pouhou hodinu a půl. Pro představu autem trvá nyní cesta přes 5 hodin. Hlavní města jsou od sebe vzdálena 502 kilometrů.

Pokud vše půjde dobře, první vlak by mohl na trase vyjet už v roce 2028. Výhodou takového vlaku je zejména ušetření času, ale také jeho nízký zásah do životního prostředí a vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší. Plánují se také další trasy, tedy vlak by mohl jezdit nejen do Paříže, ale také například do Frankfurtu nebo Düsseldorfu. Do Eidhovenu by cesta vlakem trvala pouhých 15 minut.

Foto: Hardt Hyperloop – interiér vlaku

Propojení mezinárodních měst těmito rychlovlaky by mohlo ovlivnit i leteckou dopravu, od které se mnoho lidí poslední dobou distancuje – v důsledku neekologické stopy na životní prostředí. Je tedy možné, že se vlaková doprava stane jedničkou ve volbě cestování na delší vzdálenosti.

Přestože se jedná stále o nápad, který je tzv. v plenkách a vlaky zatím reálně neexistují, je to i tak kapička naděje pro budoucí generace a budoucnost šetrnějšího cestování vůči planetě, na které žijeme. Ostatně za deset let se toho dá změnit mnoho a co se ještě před pár lety zdálo nereálné, teď v praxi normálně funguje.

Zdroj informací: Hardt Hyperloop – tisková zpráva
Zdroj foto: se svolením Hardt Hyperloop