Letiště ve Vídni zavádí plnohodnotné testování, nebude ale zadarmo

Autor:

Test nebo 14 denní karanténa. Z těchto dvou možností si budou muset cestovatelé vybrat, pokud budou chtít vycestovat ze země. S bezpečnostními opatřeními se budou potýkat všechna letiště. Každá země bude mít svá vlastní opatření.

Potvrzení o negativním výsledku by nemělo být starší 96 hodin. Člověk si tak říká, jestli mu za to bude opravdu stát, aby někam letěl, když pak bude muset zaplatit za test, který musí dopadnout negativně, nebo jestli zůstane 2 týdny doma. V takových případech je také nutné se zamyslet nad tím, co na to asi řekne zaměstnavatel?

Je tedy možné, že se necháte zlákat vidinou dovolené nebo cesty do zahraničí na pár dní. Následně se vám nebude chtít platit za test, takže budete muset zůstat preventivně doma, ale zaměstnavatel vám tyto dny třeba neproplatí, protože z logiky věci, jste přeci do zahraničí nemuseli – nebyla to služební cesta. Nebylo by tedy lepší přežít pár měsíců ještě ve své rodné zemi, než se situace trochu více umoudří? Přesto s jistotou můžeme říct, že lidí, kteří se při první možné příležitosti vydají za hranice, bude více než dost – přestože nebudou muset.

Ve Vídni lidé mohou postoupit testy přímo na letišti, kde je provádí soukromá firma. Na výsledek budou lidé čekat 2 až 3 hodiny. Stěry se provádí z krku a jedná se o plnohodnotný test, nikoli rychlotest. Pokud se test prokáže být negativní, cestující nemusí absolvovat 14 denní karanténu. Pokud naopak bude test pozitivní, budou o tom informovány příslušné orgány.

Lidé, které čeká odlet z Vídně na dobu kratší 4 dnů, nebudou muset postupovat testy znovu, neboť budou mít platný test na COVID-19 už z odletu ze země. Toto testování je dobrovolné a stojí zhruba 190 eur. Rakouská vláda stanovila, že lidé, kteří povinnou karanténu po návratu z ciziny poruší, mohou očekávat vysokou pokutu. Stejně tak budou probíhat namátkové kontroly, jestli lidé, kteří mají být v karanténě, ji opravdu dodržují.

Testování svých pasažéru zavedla také aerolinka Emirates. U nich se ale jedná pouze o rychlotest, který není 100 % a na výsledek se čeká zhruba 10 až 15 minut. Nelze tedy s určitou přesností říct, že takový rychlotest bude platný i v zemi příletu, nebo člověk bude muset absolvovat test nový. Možnost plnohodnotného testování zvažuje i pražské letiště. Vše je zatím v počátku jednání – zjišťuje například cena testu.

Zdroj informací: Letiště ve Vídni
Zdroj foto: Pixabay