Za expresní vyhotovení pasu zaplatíte i několik tisíc korun. Někdy je to ale jediná možnost, jak odcestovat v termínu

Autor:

Cestovní pas je dokument, který potřebuje všichni, kteří se vydává za hranice Schengenského prostoru. Tradičně to v létě bývá Egypt či Tunisko.

Jsou ale další exotické destinace nebo ty zámořské, kde se potřebujete prokázat cestovním pasem. Lidem se tak může snadno stát, a teď to bude ještě častější jev po dlouhé pauze, kdy se příliš nikam nelítalo kvůli koronaviru, že pas mají prostě propadlý. S takovým dokumentem ale nemůžete nikam vycestovat. Jestliže do dovolené zbývá ještě hodně času, pak si můžete udělat ten klasický a zaplatit nízký správní poplatek. Nicméně, kdo tuto zkušenost zjistí pár dnů až týdnů před odletem, bude potřebovat pas rychle. Expresní vyhotovení už něco stojí:

standardní pas – do 30 dní – 600 korun správní poplatek / pro dítě 100 korun
urgentní pas – do 5 dní – 3000 korun / pro dítě 1000 korun
expresní pas – do 24 hodin – 6000 korun / pro dítě 3000 korun

Žádost o nový cestovní pas lze podat pouze na městském úřadu obce s rozšířenou působností či magistrátu. V případě expresního vyhotovení do 24 hodin si pas musíte vyzvednou jedině na Ministerstvu vnitra. Takže kromě vysoké ceny si připočtěte k částce ještě výlet do Prahy, pokud nejste místní. Cestovní pas je standardně platný 10 let, pro děti je to 5 let. Platnost se nedá prodloužit a vždy se musí vyhotovit pas nový.

Co potřebuji k vyřízení?

Kromě úhrady poplatku musí dospělí předložit občanský průkaz, případně rodný list. Podobné je to u dětí. S sebou na úřad vezměte rodný list a svou občanku, abyste se prokázali. A to je vše. Jakmile na vás na úřadě přijde řada, tak vleze do kabinky. Pořídí se biometrická fotografie, udělají se otisky prstů a podepíšete se. Pak už stačí jen čekat, až přijde SMS, že je pas hotový.

Tip na závěr

Jestliže cestovní pas máte v pořádku, ale do jeho expirace zbývá pouze pár měsíců, raději si včas vyhotovte nový. V některých zemích totiž platí, aby cestovní pas daného cestovatele byl platný ještě například půl roku po návratu osoby domů. Nově vdané ženy, které převzaly manželovo příjmení, si rovněž musí dát pozor. Údaje v cestovní pase se vždy musí shodovat s aktuálním stavem. Po svatbě platí původní pas pouze 3 měsíce, poté je neplatný a musí se udělat nový.

Zdroj informací: Ministerstvo vnitra, zkušenosti autorky textu
Foto: Pixabay