Za zdravím do lázní: Jak si zařídit lázeňský pobyt a co vás tam čeká

Autor:

Trpíte chronickým onemocněním, jako je například astma nebo už nemůžete vystát nepříjemnou bolest krční páteře? Pomoct vám může léčebný pobyt v lázních. Napovíme, jak si pobyt zařídit a co vás v lázních bude čekat.

Do lázní s pojišťovnou i jako samoplátce

Lázeňský pobyt můžete mít hrazený zdravotní pojišťovnou, nejprve ale budete muset navštívit svého praktického či odborného lékaře, který vám doporučí konkrétní lázně zaměřující se na váš problém. Pobyt můžete využít například při dlouhodobých dýchacích obtížích, ať už se jedná o chronické astma, komplikovaný zánět plic, anebo stav po operaci dýchacích cest.

Lázně jsou také dobrým pomocníkem při léčbě nemocí trávicího ústrojí nebo po onkologické léčbě. „Lékař vypisuje návrh na lázeňskou péči podle tzv. indikačního seznamu. Ten určuje, jaká onemocnění dané lázeňské místo léčí, a jak často na ně má nemocný nárok, přičemž do seznamu může nahlédnout i veřejnost, a to zpravidla na webových stránkách konkrétních lázní,“ informuje Petr Pšenica, hlavní lékař z Lázní Luhačovice. Pokud vám lázně předepíše lékař, jste během celého lázeňského pobytu v pracovní neschopnosti.

V případě, že nemáte nárok na pobyt hrazený pojišťovnou, můžete do lázní vyrazit jako samoplátce. Takový pobyt ale nespadá do pracovní neschopnosti a musíte si na něj vzít dovolenou. Kromě odpočinku podpoří pobyt v lázních vaše zdraví a působí jako prevence před řadou zdravotních komplikací. Pro samoplátce jsou k dispozici léčebné pobyty zaměřené na různé oblasti zdraví.

V Luhačovicích můžete vyzkoušet například Tradiční luhačovickou kúru, Týden pro zdraví či Pobyt pro seniory. Úplným nováčkům je pak určen program Lázně na zkoušku. „Hosté si mohou vyzkoušet naše stěžejní procedury, mezi které patří uhličitá koupel, inhalace a pitná kúra luhačovických minerálních vod,“ říká Jiří Dědek, generální ředitel Lázně Luhačovice.

Délka pobytu a lázeňský režim

Komplexní léčebné pobyty hrazené pojišťovnou zpravidla trvají tři nebo čtyři týdny. U příspěvkové léčby to mohou být i týdny dva. „Čtrnáct dní je opravdu minimum, aby měl lázeňský pobyt léčebný efekt. Jako ideální se jeví čtyři týdny a má to své opodstatnění. Lázeňský pobyt je totiž ucelený ozdravný proces, kdy se první týden člověk aklimatizuje, druhý se organismus vyrovnává s procesy, které se procedurami spustily, a od třetího týdne dochází opravdu k léčbě,“ popisuje Pšenica.

Pobyt v lázních má svá pravidla, žádný přísný režim ale nečekejte. Snídaně, obědy i večeře se konají v určitém časovém rozptylu, rozhodně tedy o nic kvůli procedurám nepřijdete. Jednotlivé procedury jsou potom plánovány na konkrétní čas a jejich počet v jednotlivých dnech může být různý, zpravidla bývají tři až čtyři. Jak využijete volný čas je pak čistě na vás a vašich zdravotních možnostech. „Mimo procedur mají pacienti volno, mohou si projít lázeňský areál, vyzkoušet některou z wellness procedur, anebo se zúčastnit kulturního programu lázní. Aktivity se odvíjí od toho, co pacientovi umožňuje jeho zdravotní stav,“ doplňuje Pšenica.

První den a stanovení procedur

Pobyt v lázních začíná vstupní lékařskou prohlídkou, během které vám lékař naplánuje jednotlivé procedury. Nejprve jde pacient do kanceláře příjmu, kde zdravotní sestra připraví zdravotnickou dokumentaci, určí čas vstupní prohlídky a konkrétního lékaře. Ten si při ní projde kompletní zdravotnickou dokumentaci a také například zapíše léky, které pacient pravidelně užívá, a které by si měl s sebou přivézt v dostatečném množství na celou dobu pobytu. Pokud už předem víte, že vám některá z procedur nedělá dobře, můžete se s lékařem domluvit na alternativě. „V rámci komplexní péče má pacient hrazeny od pojišťovny tři procedury denně. Dle zkušeností to je pro organismus ideální počet. Na rozdíl od délky pobytu, v tomto případě totiž rozhodně platí, že méně je více, protože i odpočinek a klid je důležitý,“ dodává lékař.

Lázeňské léčebné metody

Inhalace, pitná terapie přírodní minerální vodou, dechová rehabilitace – to vše jsou metody, kterými lázně pacientům pomáhají od respiračních obtíží, jako je astma nebo alergie. „Mezi nejdůležitější procedury v Luhačovicích se řadí inhalace zdejší přírodní minerální vodou, které umožňují lidem uvolnit dýchací cesty,“ uvádí Petr Pšenica a hned navazuje: „Další z možných procedur je oxygenoterapie, jejímž cílem je zlepšení dodávky kyslíku do důležitých orgánů a má pozitivní vliv i na psychiku. A dále je to celá škála fyzioterapeutických metod, při kterých s klienty cvičíme dechovou gymnastiku.“  Na kožní i pohybové problémy příznivě působí uhličité koupele, jejichž léčivé účinky zdůvodňuje lékař takto: „Jodové sloučeniny uhličitých koupelí mají protizánětlivý účinek, působí proti bolesti a příznivý vliv mají i na nemoci šlach a revmatické projevy.“

Sedíte dlouhé hodiny u počítače a bolí vás z toho bederní či krční páteř? I v takovém případě vám můžou pomoci lázně. „Mezi procedury zaměřené na pohybový aparát patří magnetoterapie, ultrazvuk, laser, obklady a celotělové zábaly z rašelin a bahna,“ vyjmenovává Pšenica. Chybět nesmí ani masáže prováděné kvalifikovanými fyzioterapeuty, rehabilitační cvičení, vodoléčba nebo elektroléčba. „Léčba v lázních je postavena především na individuální nebo skupinové rehabilitaci v tělocvičně nebo bazénu, která je doplněna vodoléčebnými, elektroléčebnými a dalšími procedurami za využití přírodního léčivého zdroje, a to dle individuálního plánu na základě vstupní lékařské prohlídky,“ dodává lékař.

Zdroj info: Lázně Luhačovice, rozhovor s doktorem Petrem Pšenicou
Zdroj foto: se svolením DS Zlínsko a Luhačovicko