Záhadné místo jménem Tribeč. Lidé tu mizí beze stopy už 90 let

Autor:

Tajemných míst je v naší republice mnoho a stejně tak na Slovensku. Tribeč je pohoří, kterému je radno se vyhýbat, přestože se místo stalo pro mnohé fanatiky, vyhledávající mysteriózní příbehy, velkým lákadlem, a to hned po uvedení filmu Trhlina do kin. Místo je zřejmě začarované, neboť už dvě století se tu ztrácejí lidé. Žádná těla, ostatky ani důkazy. Mizí beze stopy a bez vysvětlení. Nikdo neví, co se s nimi stalo a kde se jejich těla nachází. Záhadná místa tak k sobě táhnou i mnoho pozorovatelů a čerpají z nich i spisovatelé. Jedním takovým je například i Jozef Karika. Jeho hororová kniha Trhlina nenechává nikoho chladným. Navíc byla i zfilmována.

Pokud jste nikdy nic od tohoto autora nečetli, pak byste to měli napravit. Jeho styl psaní je velmi detailní, takže vás vtáhne hned v první větě do děje. Nedá vám spát a možná, že se přistihnete, jak si neobvykle prohlížíte okolí, jako kdyby vás snad někdo sledoval. Nahlodá vaší mysl a zahrne ji otázkami, na které neexistuje odpověď. Ve své knize tak odhaluje čtenářům příběh Igora. Muže, který se mu ozval, aby mu vyprávěl svůj hororový příběh spjatý právě s pohořím Tribeč. Karika je profesionál, a tak si některé věci k tomu nastudoval a ověřil. Výsledek je šokující. Pokud máte rádi knihy Stephena Kinga, pak tohle bude něco pro vás.

Díky knize do Tribeče vyráží ročně mnoho lidí, kteří jsou příběhem fascinováni. Údajně se zde nachází trhlina v časoprostoru, která způsobuje cestování časem. Je tohle snad ten důvod, proč zde lidé nevysvětlitelně mizí? Zajimavostí rozhodně je, že pohoří Tribeč se nenachází na samotě, jak by si někdo mohl myslet, ale poměrně blízko od něj leží obydlená města. Jedno je ale jisté, jakmile vstoupíte do tribečských lesů, budete se cítit jinak. Jako by vám běhal mráz po zádech a nic nebylo takové, jak se zdá. Pokud se necháte ošálit atmosférou lesa, snadno se může stát, že se zde ztratíte. Stromy i cesty se od sebe odlišují jen minimálně. Temnotě lesa přidávají bukové stromy, jejichž koruny stromů jsou pro světlo nepřístupné, a tak tu panuje mysteriózní šero. Sem tam můžete zahlédnout paprsky slunce, které se úspěšně probojovaly skrze husté listy lesa.

Foto – Pixabay

Údajně se v lesích Tribeče ztratilo více jak 70 lidí. První zdokumentované zmizení se odehrálo už v roce 1929. V lesích se ztratil horal Štefan S. Pátrání po něm trvalo tři měsíce, po neúspěchu bylo odvoláno. Jeho tělo se nikdy nenašlo. Ostatně nenašly se ani žádné důkazy, které by nasvědčovaly, že šlo o násilný čin. Jednoho dne prostě zmizel. Zvláštní případ se odehrál o deset let později. Walter F., dělník v Baťových závodech, se vydal na výlet k Čiernému hradu. Na cestě se údajně ztratil. Bylo po ně vyhlášeno pátrání a našli ho až po dlouhých 3 měsících v zuboženém stavu. Na sobě měl popáleniny a byl v bezvědomí. Nikdy se ze svého zmizení nevzpamatoval, přestal mluvit a vnímat realitu. Dožil v ústavu pro choromyslné v Žilině. Co se s ním stalo a kde celou dobu byl?

V šedesátých letech bylo na kraji lesa nalezeno auto s bratislavskou poznávací značkou. Nalezl jej místní hajný, avšak po řidiči ani památky. Později se zjistilo, že vůz patřil manželům Belanovičovým, kteří zmizeli beze stopy. Rádi jezdili na výlety, a tak se předpokládalo, že by si nechtěli nikterak ublížit. Dodnes jejich případ zmizení nebyl objasněn. V roce 1980 se odehrálo další zmizení, které doprovázela také záhada. Na okraji obce Skýcov bydlel Antonín T., o kterém lidé často říkali, že je podivín. Jednoho dne zmizel bez vysvětlení a zvláštní na tom je, že dveře od jeho domu byly zamčeny zevnitř, avšak v domě se žádné tělo nenašlo.

Zvláštní také je, že se většina případů zmizení odehrála v zimních měsících. Příběhy těchto lidí jsou záhadou a jistě existuje mnoho hypotéz, které vysvětlují, co se jim mohlo stát. Místní si myslí, že mnoho z nich spadlo do vykopaných zákopů z války nebo propastí, ale že by se nikdy nenašla jejich těla? To je divné. Kam tedy všichni ti lidé zmizeli a jaký je potkal osud? To se asi nikdy nedozvíme.

Zdroj informací: Travel Guide, Deník, Refresher
Zdroj foto: Pixabay