Zámek Loučeň aneb Pojďte se ztratit do labyrintária

Autor:

Navštěvování zámků nemusí být nudné. Někdy se v okolí naskytne zajímavost větší, než je jen obdivování obrazů a zámeckých komnat. Například na zámku Loučeň, který leží v okrese Nymburk, se mohou lidé dobrovolně ztrácet v několika labyrintech. Atrakce je tak vhodná nejen pro dospělé, ale zejména i pro děti.

Zámek byl postaven ve 14. století v té době populárním stylu baroka. Je to zajímavé, neboť zámek vybudovali na základech původní středověké tvrze ze 13. století. Mezi osobnosti českých dějin, které zámek vlastnili, patřil například Karel Arnošt z Vladštejna – rytíř Řádu zlatého rouna a také majitel rozsáhlých pozemků v Čechách, nebo Maxmilián z rodu Thurn-Taxisů, který se do Čech přiženil. Za dobu existence navštívilo zámek mnoho významných osobností jako byl například Mark Twain, Bedřich Smetana ale nebo také ruský car Alexander I.

Do Loučně se vyráží za prohlídkou rozsáhlého zámeckého anglického parku a vnitřních prostor. Zejména děti si užijí prohlídky, neboť je provází při výkladu Bílá paní, komorník a nebo také kněžna s knížetem. Při prohlídce se nedozvíte jen suchá fakta a data, ale skutečné příběhy lidí, kteří na zámku žili. Unikátem ve venkovní expozici jsou samozřejmě labyrinty a bludiště, která na žádném jiném zámku v Evropě nenaleznete. Pokud si budete chtít v létě užít piknik v romantickém prostředí zámeckého parku, tak ani to není problém. Na objednávku vám v zámecké kantýně připraví piknikový koš plný dobrot a deku.

Zámek je otevřený celoročně, avšak s ohledem na nynější koronavirovou krizi. Labyrintárium můžete navštívit v době od 10 do 18 hodin všední den a o víkendu a svátcích od 10 do 21 hodin. Vstupenku si můžete koupit online.

Zdroj informací: Zámek Loučeň, zkušenost autorky textu
Zdroj foto: Michaela Rubešová