Čeští piloti zachraňují zdravotníky v první linii

Autor:

Piloti dobrovolnící v rámci projektu Piloti lidem začali s rozvozem zdravotnického materiálu. Jen minulý týden vyřídili na dvacítku letů. „Ve většině případů se jednalo o lety s ochrannými maskami Covmask pro doktory z první linie. Ty pro ně zdarma vyrábí ČVUT a piloti je poté na své vlastní náklady přepraví do nemocnic po celé České republice“ říká Ondřej Daňa, mluvčí projektu a zároveň dodává: „V celé věci je klíčovou veličinou čas, ne kvantita převezeného materiálu. Každá nemocnice má přesně objednané množství, které potřebuje dopravit, co nejrychleji. Většinou jde o desítky kusů.“

Během posledních dnů piloti obsloužili zdravotníky z nemocnice v Olomouci, Brně, Břeclavi, Ostravě, Mostě, Českých Budějovicích, Karlovych Varech, Znojmě nebo Zlíně.

„Moje ranní zásilka masek pro nemocnici Vitkovice byla vyrobena v Praze přes noc. V 9 ráno jsme je naložili a za hodinu a dvacet minut byly na místě. Ne za 3 dny, ne za týden, ale prakticky hned“, říká pilot Daniel Šťastný.

Zájem o dobrovolné lety dále strmě stoupá. Zástupci spustili na svých stránkách možnost přímo poptat let. Využít toho může jakékoli sdružení, společnost nebo jedince, který vyrábí například ochranné pomůcky a nezjištně je chce dopravit na místo potřeby.

„Jsme skupina dobrovolníků, pilotů, kteří chtějí v této nelehké situaci pomoci s distribucí zdravotnického materiálu a potřebného personálu po celé republice. Naším cílem je v co nejkratším čase doručit zásilky zdravotnického materiálu po celé ČR“, říká Miloslav Chlan, jeden ze zakladatelů projektu Piloti lidem.

Do teď se do systému dobrovolně registrovalo přes 300 pilotů, kteří jsou schopni pokrýt republiku ze 90 letišť. Jedná se o letce, kteří většinu svého života ve vzduchu létají pro radost na aeroklubových letištích a na sportovních strojích. Svůj koníček tak mohou a rádi přetaví v pomoc druhým a zásadně urychlí tolik potřebnou logistiku zdravotnického materiálu. Mezi dobrovolníky jsou i piloti vrtulníku, kteří zaručí hladké dopravení materiálů přímo do nemocnic. Rádi poskytnou jakoukoli jinou pomoc, například rychlý přesun zdravotnického personálu dle akutuální potřeby.

Svůj první let v rámci projektu absolvoval i akrobatický letec a mistr světa série Red Bull Air Race, Martin Šonka. Ten dopravil zdravotnický materiál z Brna do Ostravy

„Přišla možnost pomoct tím, co dělám a co mě baví. Vyrazil jsem letounem Zlin 143, což je čtyřmístné letadlo, které uveze 350 kilogramů nákladu“, uvedl Martin.

Projekt Piloti lidem získal podporu od Letecké amatérské asociace, Řízení letového provozu ČR s. p. nebo FIC Praha. Evidují zájem od jednotlivých nemocnic a IZS.

Kladné reakce projekt eviduje i od jiných zemí. „Kontaktovali nás zástupci Lucemburska, že by na státní úrovni chtěli pustit podobný projekt a ten český používají jako referenci toho, že to může fungovat. Stejnou reakci jsme zaznamenali například od Velké Británie.Řiká Ondřej Daňa.

Zdroj informací: Autorský text, Piloti lidem
Zdroj foto: Ondřej Daňa