Zdravotní péče v Chorvatsku zdražila. Nepojistit se na dovolenou může vyjít draho

Autor:

V Chorvatsku je uhrazení péče požadováno na místě. Vhodné je mít sjednanou i asistenční službu, která s placením pomůže.

Dostupnější zdravotní péče se standardně nachází na pevnině než na ostrovech. Na to by při výběru dovolené měli myslet především senioři a rodiny s dětmi. Předpokládá se, že se Chorvatsko stane i letos nejoblíbenější destinací, kde strávit letní dovolenou. Z toho důvodu by lidé neměli zapomínat na cestovní pojištění, protože letos chorvatské zdravotnictví podražilo. Jen cena za ošetření u praktického lékaře se zvedla čtyřnásobně!

Během letní dovolené se může stát cokoliv. Primárně jsou to úrazy a nemoci. „Když se podíváme, ze kterých zemí se hlásí nejvíce zdravotních potíží dětí i dospělých, jsou to obvykle Egypt, Itálie, Chorvatsko, Rakousko a Řecko. Málokoho asi překvapí, že Čechy v zahraničí trápí zažívací potíže, potíže se zuby a záněty horních cest dýchacích. Specialitou jsou pak velmi nepříjemné záněty uší,“ přibližuje praxi Eva Kratochvílová z Generali České pojišťovny.

Kartička Evropského zdravotního pojištění nemusí stačit

Ačkoli je chorvatské zdravotnictví na dobré úrovni, pokud není člověk řádně pojištěn, má problém. Jestliže se spoléháte pouze na pojištění, které se vztahuje k zdravotnímu průkazu vaší pojišťovny, pak budete asi trochu překvapeni. Průkaz vám totiž zajistí pouze základní ošetření, které je dostupné pro místní občany. Vše ostatní si musíte zaplatit. Cestovní pojištění, které stojí pár desítek korun, se v tomto případě tedy vyplatí stoprocentně.

Co se týká turistických destinací, tak zde je síť ambulantních lékařů docela hustá a často mají otevřeno až do 19 hodin. Další možností, kam zajít jsou polikliniky, ty ale často nemají potřebné zobrazovací zařízení jako je počítačová tomografie a magnetická rezonance, případně laboratoře. Ale umí ošetřit řezné rány nebo poranění od mořského ježka. Ve vážnějších případech je tak vhodné vyhledat už nemocnice. Ty se nachází ve všech velkých městech – Split, Zadar, Rijeka nebo Pula.

Na ostrovech je to složitější

Chorvatsko má tu nevýhodu, že se řada oblíbených destinací nachází právě na ostrovech, kde je ale i nízká hustota lékařských zařízení. Spoléhat se na trajekty také příliš nelze. „Je vhodné s tím počítat a vycestovat do takové destinace s vybavenou cestovní lékárničkou,“ doporučuje Eva Kratochvílová.

Pokud půjde o vážný úraz musí se pacient transportovat na pevninu vrtulníkem, nebo záchranářskou lodí. To samozřejmě výsledný účet za ošetření dále prodražuje. „S velmi malými dětmi nebo u starších, případně chronicky nemocných pacientů doporučujeme volit dovolenou na pevnině, kde je péče rychleji dostupná,” upozorňuje Eva Kratochvílová.

Pozor na další poplatky

I když máte sjednané cestovní pojištění, tak počítejte, že budete muset v případě jakéhokoli ošetření, platit na místě. Tamní lékaři příliš často neakceptují platbu za ošetření skrze pojišťovnu. Děje se tak ve výjimečných případech. Je potřeba na to myslet a vzít si dostatečné množství peněz. Jakmile však za ošetření zaplatíte, vždy si vyžádejte lékařskou zprávu a především doklad o zaplacení! Výhodou je, že u některých pojišťoven lze požádat o proplacení ještě z místa dovolené a online. V případě, že nemáte dost peněz, pak se obraťte na asistenční službu, která vám pomůže. Je nutné ji ale mít k pojištění sjednanou.

V Chorvatsku je ještě jeden poplatek, který se musí vždy zaplatit. Jedná se o spoluúčast, která se účtuje i v případě, že jste ošetřeni pouze na Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ošetření v nemocnici tak bude stát 10 euro (230 korun), den hospitalizace v nemocnici 15 euro (354 korun) – maximální doplatek při hospitalizaci je 260 euro (6 100 korun). Ošetření u praktického lékaře stojí 40 euro (950 korun) a u specialisty 70 euro (1 650 korun). Pokud bude potřeba udělat rentgen, připravte si za každý snímek 20 euro (470 korun). Zubař pak vyjde na 50 euro (1 200 korun) a předepsání antibiotik na 15 euro (350 korun). Sádrová dlaha nebo ortéza stojí od 30 do 120 euro (700 až 2 800 korun).

Zdroj informací: Generali Česká pojišťovna
Foto: Pixabay