Zima a mráz nahrávají úrazům. Ordinace se začínají plnit pacienty se zlomeninami

Autor:

V aktuálním období začíná Česko ve větším měřítku pokrývat první sníh a teploty místy klesají průměrně k -5 °C.

Zejména ve městech se lidé začínají potýkat s nenápadnými kluzkými místy oproti loužím, případně s náledím na chodnících. Právě v důsledku náledí se v nemocnicích objevili první pacienti s pohmožděninami, poraněními svalů, vazů a kloubů či zlomeninami. Zejména starším a méně mobilním osobám proto lékaři v případě náledí doporučují, aby raději omezili vycházení ven. Se zimou a souvisejícím náledím jsou spojeny pády, které v mnoha případech způsobují nepříjemné pohmožděniny a zlomeniny. Ohroženi jsou zejména lidé vyššího věku a lidé s omezenou mobilitou.

Nejčastěji se jedná o zlomeniny dolních končetin, avšak pozadu nezůstávají ani zlomeniny v oblasti zápěstí, lokte a ramene. Nebezpečné je poranění vazů a kloubů, jejichž hojení bývá komplikovanější. Při zranění kloubů nejsou výjimkou trvalé následky, jako je omezení jejich hybnosti a bolestivost. Zlomeniny nezřídka mohou souviset také s osteoporózou. „Osteoporóza je velmi časté chronické onemocnění vyznačující se zvýšenou křehkostí kostí a vysokým rizikem vzniku zlomenin. Takové zlomeniny se dočká přibližně každá třetí žena a každý pátý muž po 50. roce věku. Prvním klinickým příznakem bývá až zlomenina po nepřiměřeně malém úrazu, která by u zdravého jedince nevznikla. Mezi typické osteoporotické zlomeniny patří zlomeniny obratlů, zlomeniny dolního úseku předloktí – „zápěstí“, zlomeniny žeber a zlomeniny v oblasti kyčle. Zlomeniny, zvláště obratlů a kyčle, přinášejí významné zdravotní komplikace, zhoršení kvality života i úmrtí,“ říká MUDr. Olga Hudáková, Ph.D. z osteologické ambulance Polikliniky IPP. Proto je důležité se zaměřit na včasnou diagnostiku snížené kostní hustoty (pomocí denzitometrického vyšetření), léčbu a v neposlední řadě na prevenci v podobě dostatku vápníku, vitamínu D a pravidelné pohybové aktivity.

Jak předcházet uklouznutí na náledí a následnému zranění?

Nejlepší ochranou je prevence. Při náledí by tedy lidé měli nosit kvalitní a pevnější obuv s protiskluzovou podrážkou a na přechodu pro chodce počítat s tím, že bílé pruhy bývají při náledí či dešti obzvláště kluzké. Ke zvýšení bezpečnosti je možné použít i nasazovací hroty na podrážky či hole. Velmi důležité je také teplé oblečení. U zahřátých a prokrvených svalů se totiž snižuje riziko jejich natažení či natržení. Důležitá je pak pravidelná fyzická aktivita, která snižuje jak riziko pádu, tak i následné zlomeniny.

Zdroj informací: Poliklinika IPP
Foto: Pixabay