Nový jízdní řád s sebou přináší i rychlejší cestování vlakem

Autor:

Od neděle 11. prosince platí nový jízdní řád na železnici. Ten přináší hned několik novinek, které přinesou na koleje rychlejší a pohodlnější cestování.

Cestující se mohou těšit na návrat vlaků na zrekonstruovanou železniční trať mezi Brnem a Blanskem, kde končí roční nepřetržitá výluka. Cestujícím také začne sloužit nová zastávka Stéblová obec a vlaky díky novým traťovým úsek na IV. železničním koridoru zvládnou cestu z Prahy do Českých Budějovic za 100 minut.

„Letošní rok se nesl ve znamení rozsáhlým rekonstrukčních prací na naší železnic. Ruku v ruce s tím šly i výluky a omezení pro cestující. Mám radost, že s novým jízdním řádem mnoho z těchto problematických úseků mizí a cestující se mohou nově těšit z rychlejší a komfortnější cesty vlakem,“ řekl k víkendovým změnám na železnici ministr dopravy Martin Kupka.

Přesně před rokem se na celých 12 měsíců zavřela pro veškerou dopravu trať z Brna do Blanska, kde došlo k rozsáhlé modernizaci celého úseku. Od začátku platnosti nového jízdního řádu se sem vracejí všechny regionální vlaky a rychlíky linky R19 jezdící mezi Prahou a Brnem. Ostatní dálkové vlaky, tedy zejména mezinárodní expresy do Vídně, Bratislavy či Budapešti budou do poloviny příštího roku ještě jezdit přes Havlíčkův Brod. Pokračují totiž stavební práce mezi Brandýsem nad Orlicí a Ústím nad Orlicí a modernizace pardubického železničního uzlu. Dobrou zprávou pro cestující je, že po dobu zimní přestávky budou mezi oběma zmíněnými stanicemi k dispozici v celém úseku dvě koleje, poslední etapa výluk začne až na jaře. V úseku mezi Brnem a Blanskem budou mít cestující k dispozici nová nástupiště a v zastávce Blansko město pak nový podchod.

Rychlejší cestování na jih Čech

Na jihu Čech končí poslední omezení jízdy vlaků ve stanici Soběslav, kde se odstraňoval původní přejezd a byla zde zavedena pomalá jízda. Po nové přeložce mezi Soběslaví a Doubím u Tábora se jezdí po obou kolejích od listopadu, už od září slouží provozu i další nová trať mezi Sudoměřicemi a Voticemi. Díky téměř 20 kilometrům nových přeložek bude cesta vlakem z Prahy do Tábora nově trvat 59 minut. „Vlakové spojení mezi Prahou a Českými Budějovicemi pak nejrychlejší vlaky stihnou za rovných 100 minut. Cesta vlakem mezi Prahou a jihočeskou metropolí tak bude zhruba o 20 minut kratší než v končícím jízdním řádu,“ dodal ministr Kupka.

V Praze končí modernizace trati mezi Smíchovem a Radotínem. Cestující budou mít v radotínské stanici k dispozici v plném rozsahu podchod pod všemi nástupišti, pro řidiče a chodce se definitivně uzavírá přilehlý železniční přejezd. Od 20. prosince se otevírá také druhý nádražní podchod, který vzniká na místě původního podzemního propojení. V tento den přestane fungovat dočasná montovaná lávka nad kolejištěm, která po dobu rekonstrukce nádraží nahrazovala podchod. Ve stanici dále pokračuje výstavba nové nádražní budovy, ta by měla začít sloužit cestujícím za rok.

První regionální trať pod dohledem zabezpečovače ETCS

Správa železnic také dokončila modernizaci a elektrizaci vytížené regionální trati Olomouc – Uničov. Jde o vůbec první trať v České republice, na které budou všechny jízdy vlaků sledovány evropským zabezpečovačem ETCS. Mobilní část tohoto systému tak musí mít v provozu všechny soupravy, které na trať vyjedou. Cesta vlakem se v tomto úseku zkrátí ze 40 minut na méně než půl hodinu. Maximální rychlost na trati se zvýšila až na 160 km/h, stanice a zastávky jsou nově bezbariérové, rekonstruovány byly výpravní budovy v Bohuňovicích a ve Šternberku a v neposlední řadě byl úsek elektrizován. Cestující se mohou těšit také na nový orientační systém ve stanicích a zastávkách.

Už od poloviny listopadu jsou k dispozici dvě koleje mezi Pardubicemi-Rosicemi nad Labem a Stéblovou, od neděle 11. prosince budou vlaky zastavovat v nově vybudované zastávce Stéblová obec. Současně bude pokračovat výstavba nového mostu přes Labe mezi Rosicemi nad Labem a pardubickým hlavním nádražím. Stavební práce na modernizaci uzlu Pardubice se nyní soustředí do samotné stanice, naopak končí omezení části traťových kolejí mezi hlavním nádražím a Kostěnicemi, respektive Přeloučí.

Pokud jde o další změny, na trati mezi Českou Třebovou a Svitavami se současná zastávka Svitavy-Lačnov přesunula do nové polohy a přejmenovala na Opatovec. V hlavním městě se během platnosti nového jízdního řádu otevřou zastávky Praha-Čakovice severní nástupiště a  Praha-Čakovice zámecký park, na které bude jezdit městská linka z Masarykova nádraží.

Zdroj informací: České dráhy
Foto: Michaela Rubešová