Jedná se o jednu z nejzachovalejších vil ze starověkého Říma, která byla pohřbena pod vrstvou popela po výbuchu sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu. Práce na ní trvaly několik let, než se znovu prostory vily mohly otevřít veřejnosti, a to po více jak 35 letech od jejího objevení. Tentokrát jsou k vidění mnohem úžasnější věci než předtím.
Italský ministr kultury slavnostně otevřel vilu Casa del Bicentenario pro veřejnost. Dům se nachází v rozlehlé archeologické oblasti Herculaneum pod širým nebem hned vedle Pompejí. Vila prošla pečlivou rekonstrukcí. Do oblasti se několik let nemohl nikdo jiný dostat, protože archeologové pracovali pečlivě na rekonstrukci budovy včetně opečovávání artefaktů a obrazů, které byly ve vile nalezeny.
Dům se nalezl téměř neporušený pod několika vrstvami vulkanického popela, který jej chránil téměř 2000 let. V roce 1938 byl kousek vily vykopán, ale později se znovu veřejnosti uzavřel kvůli sesuvu půdy. Nyní se stane třípatrový domus nejzajímavější historickou památkou nového století.
Vila je zdobená mozaikovými podlahami a stěnami, na nichž se nachází fresky tehdejších bohů, zejména pak boha Dia. V domě byl také nalezen kříž, který by tak mohl být nejstarším reliktem křesťanství ve starověkém Římě. Avšak tento důkaz se musí ještě potvrdit.
Přestože archeologové byli pečliví ve svých vykopávkách, zatím se nepodařilo zjistit, komu vila patřila. Někteří tvrdí, že to mohl být dům místního politika, jiní zas říkají, že dům patřil spisovateli Gaiusi Petroniu Stephanusiovi a jeho manželce Calantonii Themis.
Ve starém Říme byla provincie Herculaneum letoviskem pro bohaté Římany, než tedy byla zničena vulkanickou činností sopky Vesuv. Obchodníci a politici zde měli často svá druhá letní sídla, takže se dá předpokládat, že v místě byly stejně bohaté budovy jako nalezená vila.
Archeologové v oblasti Herculaneum stále pracují. Mezi nedávné objevy patří dřevěný nábytek s knihovnou a také svitky starých papyrusů, které se díky moderní rentgenové technologii budou moci znovu přečíst. Možná se v nich skrývají tajemství, která pomohou rozluštit, jaké obyvatelstvo tu dříve žilo.
Zdroj informací: Lonely Planet
Zdroj foto: Pixabay