Aktivních seniorů přibývá. Kromě odpočinku u moře volí také cyklovýlety, potápění nebo via ferraty

Autor:

V posledních letech se výrazně zvýšil počet seniorů, kteří jezdí na zahraniční dovolenou.

Vybírají si nejen zájezdy cestovních kanceláří, ale mnozí si pobyt plánují individuálně a vyráží na vlastní pěst. Kromě klasických dovolených u moře roste také poptávka po poznávacích zájezdech, cyklovýletech či exotických destinacích.

Cestovních kanceláří zaměřených primárně na starší klientelu je v Česku jen několik, zájem seniorů o cestování přitom v posledních letech stoupá. Lidé, kteří byli zvyklí cestovat v produktivním věku, se dovolené nechtějí vzdát ani v důchodu. Senioři si tudíž vybírají převážně z klasické nabídky cestovních kanceláří a při výběru zohledňují specifické požadavky jako je dobře dostupný hotel, kde není cestou do restaurace nebo k bazénu příliš schodů.

„Také chtějí mít často jistotu, že se v oblasti hotelu nachází zdravotnické zařízení pro případ komplikací na dovolené. Někteří senioři preferují klidnou dovolenou mimo hlavní sezonu, kdy je například v Tunisku či Egyptě krásné počasí, ale zároveň je zájezd cenově dostupnější a v destinaci nejsou davy turistů,“ vysvětluje Jiřina Ekrt Jirušková, tisková mluvčí Invia. Dodává také, že u zákazníků nad 70 let zaznamenávají stoprocentní meziroční nárůst prodeje zájezdů.

Většinu prodaných zájezdů tvoří pobytové zájezdy u moře, nabízející hlavně odpočinek u moře či bazénu. Senioři létají především ve dvojici, někteří berou na dovolenou i vnoučata. Výběr destinací se přitom neliší od jiných věkových skupin, mezi nejoblíbenější patří Řecko, Egypt, Turecko, Bulharsko nebo Tunisko. „U starší věkové skupiny jsou v oblibě také evropské lázně, například v Maďarsku. Rovněž rádi volí autobusové poznávací zájezdy po Evropě,“ doplňuje Jirušková.

Rostoucí zájem seniorů o cestování potvrzují i pojišťovny. Podle nich narůstá v kategorii 55+ také počet zájemců o nejrůznější sportovní aktivity. Nejčastěji jde o cyklistiku, turistiku v horách, potápění, jachting, rafty nebo via ferraty. „Máme statisticky spočítáno, že zatímco léčebné výlohy pro osoby s cestovním pojištěním v produktivním věku stojí zpravidla tisíce až desetitisíce, výdaje za seniory jsou o řád výše,“ sdělila Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny UNIQA. Z tohoto důvodu jsou tarify cestovního pojištění pro seniory 65+ a 80+ vyšší a zohledňují vyšší náklady na potřebnou péči a na možné kombinace obtíží.

Spousta lidí si přitom nekontroluje činnosti, které spadají do základního cestovního pojištění a které do rizikových sportů. Když pak dojde k úrazu, čeká je velmi nemilé překvapení. Bez adekvátního pojištění jim totiž peníze za zdravotní péči nemusí být proplaceny. Mezi tzv. rizikové sporty se přitom řadí třeba oblíbená jízda na skútru, vysokohorská turistika nad 3000 metrů nad mořem, let balonem, potápění, plachtění a další oblíbené vodní sporty, typické pro dovolené u moře. „V posledním roce jsme řešili několik závažných pojistných událostí, například seniora na cyklodovolené v Kyrgyzstánu nebo seniora jezdícího na skateboardu v USA,“ dodává Eva Svobodová.

Na co tedy nezapomenout před cestou?

Prodiskutujte svůj zdravotní stav se svým lékařem a nezapomeňte na dostatečnou zásobu léků. Dopředu si sepište všechny léky, které berete a v jakém dávkování. Při plánování dovolené také zohledněte chronické obtíže, aby nedošlo k jejich zhoršení. Nepodceňujte výběr správného cestovního pojištění a mějte u sebe vždy kontakt na asistenční službu, případně ho sdělte svým spolucestujícím nebo vedoucímu výpravy.

Nepřeceňujte své síly, a to ani v případě, kdy jde pouze o chůzi nebo plavání. Snažte se zůstat vždy na dohled skupiny nebo partnera a dodržujte místní předpisy a bezpečnostní pokyny, nikdy například nevstupujte do moře, pokud jsou na pláži vyvěšeny červené vlajky.

Zdroj info: Invia
Zdroj foto: Pixabay