Střední Čechy v létě ožijí koncerty a kulturními akcemi na netradičních místech

Autor:

Hlavní turistická sezona je za dveřmi. Nasvědčují tomu i teploty, které se šplhají ke 30 stupňům Celsia.

Města, turistické památky i muzea letos pro návštěvníky připravují různá divadelní představení, koncerty pod širým nebem, ale také slavnosti a promítání v oblíbených letních kinech. Na co se můžete těšit a kam se za zážitky vydat?

Středočeské kulturní léto

Akce, která se pořádá každý rok, je typickým propojením kulturního zážitku s historickým místem. Obvykle se jedná o divadlo pod širým nebem nebo v prostorách hradů a zámků. Letos se návštěvníci mohou těšit například na koncert Václava Noid Bárta, který se bude konat na nádvoří zámku ve Vlašimi a proběhne 29. června. Divadelní komedie Figaro se bude odehrávat v netradičním prostorách Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích. Letní kino si diváci užijí například u Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech, kde se 23. června bude promítat film Santiniho jazyk.

Kutnohorské léto

Návštěvníci se mohou těšit na speciální prohlídky zámku Kačina, ale také na pohádkový podvečer ve Vlašském dvoře. Budou rovněž otevřeny noční prohlídky sedlecké katedrály, chrámu sv. Barbory nebo stříbrného dolu v Kutné Hoře.

Ve vybraných prostorách zazní i francouzské a italské opery. Poslední červnový víkend se lidé mohou těšit na tradiční Královské stříbření Kutné Hory. Návštěvníky čekají rytířské souboje a turnaje, stejně tak ukázka středověkých řemesel.

Mělnické kulturní léto

Řada koncertů a divadelních představení se bude konat v Mělníku. Letní scéna na zámku uvede 11. července divadelní komedii Úvěr a o dva dny později grotesku Slepice na zádech. Konat se bude také několik chrámových koncertů, které se uskuteční v chrámu sv. Petra a Pavla. V létě se také můžete těšit na závod Mělnická Jizerská 50.

Berounské kulturní léto

Na náměstí Joachima Barranda vyroste venkovní pódium, na kterém se bude konat několik kulturních akcí. Počítá se s divadly pro děti, Promenádní nedělí a také letos proběhne festival Závodí. Dechovky se rozezní 16. července a dámské vokální kvarteto pak 13. srpna. Sezonu v Berouně pak ukončí 27. srpna přehlídka bluegrassových kapel.

Letní sezona na hradech a zámcích

Živo bude také na oblíbených středočeských památkách. Například 27. srpna se na nádvoří zámku Mnichovo Hradiště uskuteční představení Bílá paní na vdávání, vhodné tedy i pro menší děti. Je tu rovněž každou prázdninovou neděli připraveno dopoledne s průvodkyní v dobovém oblečení a loutkové představení.

Týnec nad Sázavou se stane dějiště městských slavností Týnecký střep, které proběhnou 8. srpna. Návštěvníci se mohou těšit na středověkou hudbu, zbraně, sokolnické ukázky a také spoustu dobrého jídla. Součástí budou rovněž šermířské souboje, dobová věštírna a prohlídka zdejší věže.

Zámek Konopiště láká na tradiční Hradozámeckou noc. Dne 26. srpna se dokonce návštěvníci budou moci vydat na běžně nepřístupná místa zámku. Celé si to užít pod rouškou tmy a ve svitu starých lamp. Podobnou prohlídku lze zažít také na zámku Zruč nad Sázavou nebo na zámku Loučeň.

Zdroj informací: Autorský text, Středočeská centrála cestovního ruchu
Foto: Michaela Rubešová