Aktuální informace o lyžařské sezóně v zahraničí

Autor:

První sníh už pomalu zahaluje i naše vrcholky hor, avšak pro milovníky zahraniční zimní turistiky máme dobré, ale i trochu špatné zprávy. Jaká bude letošní zahraniční koronavirová zima?

Ať už se chystáte do Francie, Itálie nebo Švýcarska, vždy si chvíli před odjezdem ověřte aktuální podmínky pro vstup do země, případně si u poskytovatele ubytování ověřte, že opravdu můžete přijet. V souvislosti s koronavirovou nákazou se totiž podmínky v některých zemích mění dost často a nečekaně. Tak, ať si včas vyřídíte případné storno nebo přesun termínu.

Stejně tak si dejte pozor na podmínky návratu domů. Ve většině případů je budou mít ztížené právě neočkovaní. Bližší informace tak naleznete na internetových stránkách MZV.

Aktuální informace jsou platné k 26.11.2021.

Rakousko

V současné době se země jezer ponořila do hlubokého lockdownu, který zde potrvá do 1.12., ale je možná a také pravděpodobné, že se o dalších 10 dní prodlouží. Turisté tedy nemohou vycestovat v žádném případě do Rakouska. Tato změna trvá od 22.11.

Slovensko

I zde se situace kolem koronaviru rychle a nečekaně změnila. Takřka ze dne na den se vyhlásil nouzový stav, který platí od 25.11. a potrvá zřejmě až do 9.12. V tomto období je tedy nemožné vycestovat na Slovensko za účelem turistiky, neboť je vše zavřené. Platí zákaz vycházení, který se nevztahuje pouze na cestu do práce, do školy nebo do obchodu.

Itálie

Země pizzy a pasty je jednou z těch, kam se za zimními radovánkami můžete bez problému vydat, avšak s určitými podmínkami. Platí zde povinnost se prokázat „Green passem“ (digitální COVID certifikát EU) – ten potvrzuje, že jste očkovaní, nemoc jste prodělali a nebo máte negativní test. U antigenu platí, že nesmí být starší 48 hodin, u PCR je to 72 hodin. Rovněž je nutné vyplnit před vstupem online příjezdový formulář.

V lyžařských střediscích je nutné dbát na minimální rozestup jeden metr. Dále je nutné mít na obličeji roušku nebo respirátor vždy při nástupu a výstupu z lanovky nebo na vlecích. Jestliže skipassy budete kupovat online, což se také doporučuje, je nutné mít už platný Green pass.

Švýcarsko

Před cestou do země je povinné vyplnit online formulář. Pro vstup je nutné se prokázat očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci. Co se týká testů, tak se bere v potaz antigenní, který není starší 48 hodin a PCR, který nesmí být starší 72 hodin. Zároveň, pokud chcete ve Švýcarsku setrvat delší dobu, je nutné 4. až 7. den podstoupit nový test a to na své náklady. Výsledek je pak nutné doložit kantonálnímu zdravotnímu úřadu v místě, kde se nacházíte a to do dvou dnů. Samozřejmě pokud v zemi nebudete déle jak 4 dny, druhý test se provádět nemusí.

Jaká pravidla platí v jednotlivých lyžařských střediscích, a zda-li jsou opravdu otevřená, je nutné si raději vždy ověřit na jejich internetových stránkách.

Francie

Země galského kohouta rovněž nabízí perfektní podmínky pro lyžování. Ovšem pro vstup do země je nutné se prokázat platným očkováním (uznávají se všechny vakcíny), certifikátem o prodělání nemoci nebo platným testem. PCR ani antigen nesmí být starší 24 hodin. Zároveň je nutné předložit čestné prohlášení o bezinfekčnosti. Jinak v lyžařských střediscích platí podobné podmínky jako všude jinde.

Zdroj info: Ministerstvo zahraničních věcí
Zdroj foto: Pixabay