Nově se zakazují cesty z některých afrických zemí a další země na semaforu zčervenají

Autor:

Cestovatelský semafor aktualizuje každý týden Ministerstvo zdravotnictví na základě dat ECDC. Od 29. listopadu 2021 bude nově v červené kategorii Francie, Španělsko, Portugalsko a Monako.

Kvůli šíření nové varianty viru se zároveň od soboty 27. listopadu zakazuje vstup do ČR pro občany třetích států z vybraných afrických zemí. Češi mohou z těchto států přijet za přísných podmínek, důrazně ale doporučujeme do této oblasti necestovat. Epidemiologická pravidla se zpřísňují i jinde v Evropě.

Změny v cestovatelském semaforu

Od pondělí 29. listopadu 2021 se mezi země s vysokým rizikem nákazy (červený seznam) nově zařadí Francie, Španělsko, Portugalsko, Azorské ostrovy a Monako. Dochází tak ke zpřísnění pravidel návratu především pro neočkované. Do skupiny států s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červený seznam) nově přibude Lucembursko, Polsko a San Marino. Zde nicméně změna kategorizace neznamená zpřísnění pravidel cestování.

Zákaz cest vybraných afrických zemí

Z důvodu šíření nové varianty viru bude od soboty 27. listopadu zakázán vstup do ČR pro občany třetích států, kteří pobývali v posledních dvou týdnech více než 12 hodin v Jižní Africe, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku a Zambii. Pro občany ČR, EU a držitele dlouhodobých pobytů v ČR je možnost vstupu z výše zmíněných afrických zemí jen za přísných epidemiologických podmínek, tedy např. testu bez ohledu na očkování. Zároveň důrazně doporučujeme, aby Češi do těchto oblastí nyní necestovali. Opatření platí zatím do 12. prosince a bude průběžně vyhodnocováno s možností dalšího prodloužení.

Epidemiologická pravidla se zpřísňují i v dalších státech

  • Rakousko: Tento týden byl v Rakousku do začátku prosince vyhlášen lockdown. Lanovky a lyžařské vleky mohou být v provozu. Používat je ale mohou v duchu pokynů provozovatele pouze očkované osoby nebo osoby, které předloží certifikát o prodělaném onemocnění covid-19 a uzdravení (platí 180 dnů od uzdravení). K lanovkám a vlekům je zakázána doprava autobusy v příležitostné dopravě. Také hotely jsou až na výjimky uzavřené. Podrobná pravidla cestování do Rakouska sleduje na svém webu velvyslanectví ve Vídni.
  • Slovensko: Lockdown vyhlásilo od 25. listopadu také Slovensko. Povoleny jsou jen nejdůležitější cesty. Zákaz se vztahuje na všechny bez ohledu na očkování či testování a platí do odvolání, nejdéle však do 9. prosince. Podrobnější informace naleznete na webových stránkách velvyslanectví v Bratislavě.

Zdroj info: Ministerstvi zahraničních věcí
Zdroj foto: Pixabay