Barvy plážových vlajek prozradí, kdy můžete do moře a kdy se vlnám raději vyhnout

Autor:

K moři se dá vycestovat celoročně, zejména v zimě jsou oblíbené exotické země, kde si můžete užít teplého počasí. Pokud si chcete užít bezpečný pobyt u moře, je důležité se seznámit s významem plážových vlajek.

Moře je krásné, zároveň ale také divoké a nebezpečné. Vyskytují se v něm nejen žraloci, žahavé medúzy ale také občas silné vlny. Symbolika barev na vlajkách, které jsou umístěny na plážích, nás právě na tato rizika upozorňuje. Existuje několik barev, které mají mezinárodní význam, i když některé státy mohou mít své vlastní barvy pro označení nebezpečí. Je proto důležité vlajky neignorovat.

Co znamenají barvy plážových vlajek

Začneme tím nejjednodušším. Modrá vlajka s piktogramem vlny hlásí, že se můžete koupat moři a nehrozí vám žádné nebezpečí, navíc se na pláži pro vaše bezpečí pohybuje plavčík. Podobně bezpečná barva vlajky je zelená, u ní pozor, protože na pláži není přítomen nikdo vyškolený, kdo by vás případně zachránil.

Mírné nebezpečí začíná žlutou vlajkou, která znamená, že se nedoporučuje, aby slabí plavci chodili do moře, protože by je mohly pod vodu stáhnout nebezpečné mořské proudy. Na červenou vlajku si dejte pozor, protože zakazuje vstup do moře.

Posledním stupněm nebezpečí je vlajka černá, která se vyvěšuje v případech, kdy se například objeví u břehů žralok nebo začne foukat extrémně prudký vítr, pláž se vyvěšením této vlajky nekompromisně uzavře. Fialová vlajka označuje přítomnost mořských tvorů, kteří by vás potencionálně mohli zranit. Jedná se například o mořské ježky, mořské hady, rejnoky nebo medúzy.

Na pláži můžete narazit ještě na dvoubarevné vlajky. Červeno-žlutá znamená, že se absolutně nemusíte bát o své bezpečí, protože na vás dohlíží plavčíci a také záchranáři. Vlajka s černobílou šachovnicí varuje před oblastí určenou pro vodní skútry a čluny. Existuje ještě podobná bílo-modrá vlajka, která informuje o přítomnosti potápěčů, do vody však plavci mohou i tak.

A pokud se setkáte se žlutou vlajkou s černým velkým puntíkem, tak ta pro plavce neznamená nic, varuje pouze surfaře a jezdce na paddleboardu, aby se dané oblasti vyhnuli. Poslední, spíše zajímavostí, je černá vlajka s barevným kruhem. Ta upozorňuje na vysokou úroveň UV záření, a tak je vhodné co nejrychleji vyhledat stín a vyhnout se přímému slunci.

Zdroj informací: Surfer Today, Invia
Foto: Pixabay