S Italem v kuchyni aneb Jak jsem vařila trentinské pokrmy

Autor:

České zastoupení italského regionu Trentino mě pozvalo do školy vaření Laboratorio v Praze. Na setkání jsem se dozvěděla novinky na nadcházející zimní sezonu v regionu a při této příležitosti jsem si také mohla vyzkoušet přípravu typických italských jídel.

Při vaření nám radil kuchař Emanuele Ridi, kterého možná znáte z pořadu s Italem v kuchyni. Prozradil nám něco ze svého osobního života, byl dobrým společníkem a ochotně zodpověděl všechny naše všetečné otázky.

Foto: Michaela Rubešová

Jednu zástěru a také víno

Italská vína jsou famózní, a tak při našem setkání nechybělo Trentodoc, což je šumivé víno pocházející právě z regionu Trentino. Zajímavé na něm je, že může zrát v lahvi až 10 let. Setkat se však můžete i s takovými, které zrají „pouze“ 15 měsíců. V první fázi kvašení vznikne běžné víno bez bublinek, do lahví se proto musí přidávat kvasinky a cukr, aby vzniklo přirozené kvašení. Leč proces tím nekončí, následuje ještě střásání a odstřelení. Výsledkem je velmi jemné šumivé víno, které jsem si zamilovala hned po prvním ochutnání.

K plotně se dostáváme s kolegyní, se kterou budeme pracovat na vytváření italských pokrmů. Začínáme předkrmem, který se nazývá Tortel di patate. Je takovou odlehčenou formou našich bramboráků. Potřebovat budete prakticky jen čtyři suroviny – brambory, mouku, sůl a olej na smažení.

Postup je takový, že se brambory oloupou a následně nastrouhají najemno. Důležité je slít veškerou vodu. Následně se přidají asi dvě lžíce hladké mouky, ale pozor, nedávejte tam toho mnoho, ať z toho není beton. Posledním krokem je dochucení, a k tomu postačí obyčejná sůl. Jakmile je vše promícháno, následuje smažení.

Hotový předkrm se dá ještě vyšperkovat. Stačí, když na talíř nakrájíte italské sýry a uzeniny, které běžně seženete ve specializovaných prodejnách. Já pro ně nejraději jezdím do Cortelazzi v Chrášťanech, dobré nabídnou také pobočky Lahůdkářství Sváček. Servírovat k tomu můžete ještě zelný salátek, který je rovněž velice jednoduchý na přípravu. Pouze nakrouháte hlávku zelí, zalijete kvalitním olivovým olejem, přidáte pepř, sůl, kmín a nakonec trochu jablečného octa.

Foto: Michaela Rubešová

Risotto, které zvládnete i doma

Následující recept je opět velmi jednoduchý. Důležité jsou kvalitní suroviny – zejména pak červené víno, protože vařit budeme risotto na červeném víně (Risotto al Teroldego). Zapomeňte tedy na červené víno z krabice.

Na tento recept je potřeba opět jen pár surovin. Připravte si 350 gramů rýže Vialone Nano, šalotku, kousek másla, 500 ml zeleninového vývaru a 300 ml vína Teroldego Rotaliano (v obchodě seženete asi za 170 korun), které mimochodem chutná velmi dobře i jen tak. Poslední surovinou je sýr Trentingrana. Toho není nikdy dost.

Základ risotta tvoří lehce osmažená šalotka na olivovém oleji. Důležité je, aby se nespálila a nechytla hnědou barvu. Správný čas na přidání rýže je ve chvíli, kdy začne šalotka vonět. Následuje krátké opékání a přilévání vývaru. Mimochodem rýži osolte už na začátku, později by se už tak nevstřebala. Pokrm je nutné hlídat, aby se nepřipálil, proto přilejeme víno – to si rozdělte na dvě dávky. Jakmile se vypaří, je čas přidat zase vývar. Čas od času také ochutnávejte, abyste věděli, jak rýže měkne. Chvíli před konce přidejte ještě víno. Ve finále vypněte plotýnku a při stálém míchání tam vhoďte kousek másla a sýr. Až bude vše promícháno, následuje servírování.

Co k tomu dodat, vše co jsme si uvařili, bylo vynikající. Mimo jiné o novinkách z Trentina si můžete přečíst v dalších článcích, dozvíte se například, kdy začíná v Trentinu lyžařská sezona nebo o tipech, kam vyrazit na adventní trhy v Dolomitech.

Zdroj informací: Autorský text, zkušenost autorky textu, Visit Trentino
Foto: Michaela Rubešová