Do lázní mohou vyrazit i samoplátci. K regeneraci jim postačí týden

Autor:

Pracovní stres, málo pohybu, občasné bolesti krční páteře a zad nebo častá únava. Pokud se u vás nebo vašich nejbližších tyto problémy objevují častěji, než je zdrávo, je čas vyrazit na regeneraci do lázní.

Lázně totiž nemusí být jen pro nemocné, kterým je předepíše lékař. Vyrazit můžete i jako samoplátce na takzvaný medical wellness pobyt (minimálně 2 noci). Ten může být oproti klasickému léčebnému pobytu kratší, nemusíte se tedy obávat, že na něj vypotřebujete celou dovolenou. Výhody lázeňských procedur a odborné lázeňské péče můžete pocítit už během jednoho týdne, oblíbené jsou ale také prodloužené víkendy, kdy člověk může prostě vypnout a nechat se rozmazlovat během procedur.

Tradiční lázně i moderní wellness

Medical wellness v sobě kombinuje tradiční lázeňské procedury a odbornou péči s prostředky klasického wellness. Lázně musí mít pro splnění přísných kritérií pro lázeňskou péči hrazenou zdravotními pojišťovnami vysoce kvalifikované odborníky, kteří současně mohou poskytovat služby i všem ostatním hostům.

„Právě díky tomu je totiž možné spojit tradiční lázeňskou kúru s využitím přírodních minerálních vod a moderní životní styl wellness do regeneračního pobytu. Jeho součástí je tradiční lázeňská vstupní konzultace u lékaře, který doporučí vhodnou sestavu lázeňských procedur přímo na míru, i základní tělesná diagnostika na tzv. bioimpedanční váze. Samotné procedury jsou pak prováděné kvalifikovanými maséry či fyzioterapeuty s patřičným vzděláním,“ uvádí Jiří Dědek, generální ředitel Lázní Luhačovice, a dodává: „Lázně díky tomu objevují čím dál mladší lidé, ale jezdí například i vytížení manažeři, kteří se zajímají o své zdraví a psychickou pohodu jako součást prevence a zdravého životního stylu. Nečekají zkrátka, až je bude opravdu trápit nějaký zdravotní problém, aby jim lázně předepsal lékař.“

V rámci medical wellness můžete využít perličkové a hydromasážní koupele, masáže, rašelinové či parafínové zábaly a další. „Výhodou také je, když je přímo do budovy lázeňského domu přiveden léčivý pramen. Takto ho například v hotelu Alexandria můžeme využívat na uhličité koupele, které jsou jinak doménou léčebných pobytů,“ dodává Dědek.

Pokud navíc marně přemýšlíte, čím letos o Vánocích potěšit své blízké, vsaďte na zdraví. Pořídit můžete například jen prodloužený wellness víkend. V rámci něho se obdarovaný může těšit třeba na rašelinový zábal zad, který pomáhá povolit svalovou ztuhlost a uleví od chronických bolestí, relaxační koupel či uvolňující masáž. Součástí takových pobytů bývá vstup do hotelového wellness centra, saunového světa případně fitness centra. Samozřejmostí je také zdravé občerstvení a pitná kúra zahrnující léčivé lázeňské prameny.

Zdroj info: rozhovor s ředitelem Lázní Luhačovice Jiřím Dědkem, Lázně Luhačovice
Zdroj foto: se svolením DS Zlínsko a Luhačovicko