Budínský hrad: Historické sídlo uherských králů

Autor:

Ke Královskému paláci v Budapešti se dostanete snadno od Rybářské bašty, stojí od ní totiž asi 10 minut normální chůzí. Cestou si můžete koupit třeba dobrou točenou zmrzlinu, na cenu se ale nedívejte. Ještě než překročíte pomyslný prah pozemků paláce, budete muset ještě zdolat parkoviště, abyste se dostali do krásné zahrady. Pozůstatky původních budov vám budou připomínat kamenné základy, které se nyní rekonstruují a brzy v nich vzniknou prostory kavárny a galerie.

Co vás jistě také uchvátí je královská garda, která celý objekt bedlivě každý den pozoruje a na plnokrevných koních i projíždí. Husaři jsou oblečeni do tradičního oděvu a jejich koně by hnedle mohli dostat stužku, za to, jak jim to sluší. Jezdí tady od rána do večera. Samozřejmě tu potkáte i klasické policisty, stejně jako u nás na Hradě.

Královský hrad zde stojí už od poloviny 13. století a postavit jej nechal uherský král Béla IV. V pozdějších letech se hrad hodně rozšiřoval, zejména v době vlády Matyáše Korvína. Když dnešní Maďarsko zabrali Turci, z hradu se staly rázem kasárny. O něco později byl hrad celý zničen, a tak na jeho místě byl v roce 1715 postaven nový barokní palác, ve kterém pobývali Habsburkové. Palác se znovu postupně rozšiřoval.

Brzy na začátku 20. století se jednalo o jednu z největší a nej reprezentačních budov Rakousko – Uherska. Dominanta budovy se rozprostírala nad celým městem. Sláva zašla s příchodem druhé světové války, kdy byla budova velmi poškozena od bombardování. Přestože stále palác dosahuje monstrózních rozměrů, nikdy se už nepodařilo jej obnovit do původní podoby, která dosahovala mnohem větších rozměrů, než si vůbec dokážeme dnes představit.

V paláci se skrývá Národní galerie, Národní muzeum a Historické muzeum. Z plácku před vstupem do paláce naleznete okouzlující vyhlídku na celou „Pešť“. Z vyhlídky máte celé město jako na dlani a dokonce uvidíte i parlament. V nedalekém stánku si můžete koupit něco dobrého na zub nebo k pití. Na Hradním vrchu se často konají koncerty a různé festivaly. Mezi nejznámější patří festival čokolády a nebo samozřejmě vína.

Zdroj informací: Zkušenost autorky textu, Rady na cestu, Cestuj Levně
Zdroj foto: Pixabay, Michaela Rubešová