Čeká vás dlouhá cesta s dětmi? Poradíme vám, jak je zabavit a nepřijít při tom o nervy

Autor:

Určitě to každý znáte, máte malé děti a plánujete jet v létě na dovoleno autem. No jo, jenže po pár hodinách se ze zadních sedaček začne ozývat křik. Vy jste unavení, venku je horko, cesta ještě daleká. Co teď? Své ratolesti můžete velmi snadno zabavit. Avšak plánovat jak na to, je třeba už před cestou, protože v průběhu toho moc nevymyslíte. Ostatně, kdo z vás by chtěl slyšet neustále se opakující větu: Už tam budeme?

Ke spokojenosti vašich dětí potřebujete splnit jen tři věci, jakmile toho docílíte, máte vyhráno. Jako první to je to pohodlné sezení. Do pohodlného sezení patří určitě polštářek, deka a oblíbený plyšák. Samozřejmě záleží i na věku dítěte. Malý puberťák sebou chtít plyšáka asi nebude. Nezapomeňte také na stínítka do oken, přeci jen v létě má sluníčko velkou sílu. Stín je v tomto případě pro vaše děti nejlepší přítel.

Druhou podstatnou věcí je potrava. Jídlo můžete hezky nakrájet na malé kostičky, tak aby jezení bylo co nejpohodlnější. Určitě potěší nějaká buchta nebo perník, který můžete rozbalit uprostřed cesty a děti budou překvapené, že mají i něco sladkého. Když jsem byla malá, rodiče mi krájeli chleba na vojáčky, tzv. na kostičky, které byly pomazané máslem a na tom byla kostička salámu, sýru a okurky. Čím estetičtější jídlo bude, tím více je bude bavit. Žádné dítě v určitém věku nechce dostat dva chleby na sobě a uprostřed máslo bez ničeho. Potěší i nakrájené ovoce nebo oříšky. Je třeba také počítat, že drobky budou po celém autě, ale tak už to s dětmi bývá. Nezapomínejte ani na řádný pitný režim.

Poslední co byste si měli připravit dopředu je zábava. Zde platí, že připravenému štěstí přeje. V tomto případě tedy nejen štěstí, ale hlavně i klid. Samozřejmě si nesmíte vše vyplýtvat najednou, co byste dělali po cestě domů? Akorát tak zešedivěli. Je dobré si připravit takové hry, při kterých se děti zabaví bez vás. Jako nejjednodušší se jeví přibalit sebou knížku se samolepkami nebo magnetkami. Zábava zaručena na pár desítek minut. Děti si vyhrají dle libosti při přelepování magnetek a navíc se knížka dá používat opakovaně. Často se říká, že byste měli vzít sebou pastelky. No, úplně nevím. Je dost možné, že při kreslení, které mimochodem v autě moc nejde, se vašim dětem udělá špatně. A to úplně asi nechcete.

Samozřejmě dnešní doba je ultra moderní, proto je dost pravděpodobné, že sáhnete i po elektronice. Tablety a mobily. Nejsem si úplně jistá, ale nevidím v tom to nejlepší řešení, i když pro některé rodiče je to automatické. Dají dětem do ruky elektroniku a mají vystaráno do aleluja. Pro porovnání sama si pamatuji, že když mi bylo čtyři nebo pět? Toto letí. Jeli jsme s rodiči do Španělska autem. Cesta trvala několik desítek hodin a taky jsme to s bráchou zvládli úplně v pohodě bze vymožeností tehdejší doby. Byla jiná doba, nebo je to jen o přístupu rodičů? Tak či tak, zkuste svým dětem to dětství zpříjemnit. Na koukání do mobilů budou mít ještě dost času.

Existují také hry, při kterých se zapojíte i vy. Jsou to různé slovní hry, jako třeba slovní fotbal nebo příběh na pokračování. Slovní fotbal netřeba vysvětlovat a příběh na pokračování je stejně lehký. Každý řekne jednu větu a ten druhý na ní navazuje. Třeba vznikne zajímavý a vtipný příběh. Jako dítě si pamatuji, že jsme hádali mraky, co zobrazují a vyprávěli o nich příběhy. Pro rozvinutí fantazie ideální. Další slovní hry jsou například Na koho nebo co myslím? Děti hádají a vy odpovídáte ano nebo ne. A co takové rýmování? Při tom si také užijete mnoho legrace.

Dobrým pomocníkem je i obrázková knížka. Nebo si společně s dětmi můžete zazpívat, nebo jim vyprávět pohádku či příběh. No a pokud jste nad tím už dávno rezignovali, prostě vyjeďte večer. Děti budou spát a možná až se ráno probudí, budete už v cílové stanici. V klidu, bez křiku a nudy! Nezapomeňte, že každé dítě je osobnost a jen vy sami víte, co ho zajímá, co ho baví nebo co má rád. Od toho by se mělo odvíjet výmýšlení zábavy na cesty. Přejeme vám pevné nervy!

Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: Škoda auto – tisková zpráva