Češi za oběd utratí více než Slováci. Štědřejší jsou i ve výši spropitného

Autor:

Zatímco Češi hradí v polední špičce podle společnosti Qerko průměrně 270 korun, Slováci v přepočtu o více než 70 korun méně.

Češi přitom platí průměrně za 2,5 položky, slovenští uživatelé za 1,6. Štědřejší jsou čeští uživatelé i ve výši spropitného, které překonává šest procent. Spropitné slovenských uživatelů dosahuje průměrně 4,5 % z útraty. „Expanze na Slovensko nám umožnila další vhled do chování návštěvníků restaurací. Ačkoli bychom řekli, že jsme velmi podobné národy, určité rozdíly jsou podle našich dat patrné,“ komentuje Viktor Tecl z Qerka na Slovensku.

Největší rozdíl mezi Čechy a Slováky je patrný ve výši útraty, kterou pomocí aplikace platí. Zatímco Češi hradí během obědů průměrně 270 korun, Slováci 8,40 eura, tedy necelých 200 korun. „Na Slovensko jsme přinesli nejen nejpohodlnější způsob placení na světě, ale také nástroj, ve kterém na jednom místě mohou uživatelé rezervovat místo v podniku, objednávat, platit a dávat zpětnou vazbu. Očekáváme, že v letošní sezoně popularita Qerka na Slovensku navzdory ekonomické recesi vzroste,“ rozvádí Tecl.

Do výše útraty se propisuje také počet položek, které návštěvníci podniků hradí. Češi při obědě platí průměrně za 2,5 položky, Slováci jen 1,6. Rozdíl je patrný i v případě spropitného. Čeští uživatelé zanechají personálu průměrně 6,2 % z útraty, slovenští 4,5 %. „Říká se, že spropitné by mělo dosahovat deseti procent z útraty. My však dlouhodobě sledujeme, že lidé nechávají personálu v průměru sedm procent. Během obědů však výše dýška asi o procento klesá. Stále jsou ale lidé štědřejší než při platbě kartou, kdy nechávají asi pět procent. Navzdory tomu, že v dnešní době citelně rostou náklady na každodenní život, vidíme, že hosté dávají personálu spropitné v podobné výši jako před rokem,“ dodává Tecl.

V platebních metodách se Češi a Slováci podobají

U obou národů vede při placení metoda ApplePay, shodně v 55 % případů. S 30 % plateb metodou GooglePay vedou slovenští uživatelé nad Čechy o šest procentních bodů. Bankovní karty k placení využívají uživatelé obou národů téměř vyrovnaně – s 16 % vedou Češi nad Slováky o 1 procentní bod. Uživatelé v Česku pak v 5 % případů využívají i jiné metody, které Slováci nevyužívají vůbec.

Zdroj informací: Qerko
Foto: Pixabay