Chtěla zachytit tenisový svět jinak. Unikátní výstava je k vidění v centru Prahy

Autor:

V zahradě Uměleckoprůmyslového musea v Praze je vystaveno několik fotografií a předmětů z tenisového prostředí.

Jedná se o fotky z knihy ONE:LOVE, která je součástí projektu Court Supremes fotografky Radky Leitmeritz. Ta chtěla veřejnosti přiblížit tenisový svět z jiné perspektivy, než na jaký jsou lidé zvyklí například z televizních obrazovek. Partnerem výstavy je Porsche Inter Auto CZ. Tato automobilka dlouhodobě podporuje tenis nejen na české úrovni.

Roky sbírání momentů

Radka Leitmeritz věnovala tři roky života, aby vytvořila portréty devíti žen české tenisové historie a také zachytila tenisová prostředí a předměty z kurtů. Před fotoaparát se jí postavila například Martina Navrátilová, Helena Suková, Petra Kvitová, Karolína Plíšková a další. S Barborou Strýcovou jsme se mohli potkat osobně na oficiálním zahájení výstavy, kde se pokřtila také kniha ONE:LOVE. „Kniha je o mém tenisovém světě, tak jak ho vnímám já. Jeho sportovní část, ale i tu estetickou a sociální,“ řekla Radka Leitmeritz na tiskové konferenci.

Foto: Michaela Rubešová

Při vstupu do zahrady vás téměř okamžitě zahalí tenisová atmosféra. Výstavu rozšiřuje stará klubovna, ve které se nachází hned několik předmětů. Ve vitríně najdete třeba tenisky Martiny Navrátilové nebo raketu, kterou měla údajně podle Radky zničit Karolína Plíšková. Přímo v knize jsou pak osobní postřehy současných i bývalých tenisových profesionálek na téma láska ke hře, k rodině a k životu.

Nechybí ani vyznání vášnivé tenisové amatérky – herečky Národního divadla Zuzany Stivínové nebo text Marka Gregora přibližující půlstoletí úspěchů ženského tenisu v československém a později českém prostředí dvou – dobou výrazně ovlivněných – generací.

Více prozrazovat nebudeme. Tenisová zahrada bude pro veřejnost přístupná do 30. 7. a vstup je zdarma. Jen nechoďte v pondělí, to mají zavřeno.

Zdroj informací: Autorský text, zjištění autorky textu v místě konání
Foto: Michaela Rubešová