Cestování jen s platební kartou může vyjít draho. Proč je lepší mít u sebe i hotovost

Autor:

V dnešní době je spousta lidí zvyklá platit všude platební kartou. Zatímco karty jsou často využívány pro svou pohodlnost a bezpečnost, mít s sebou na cestách alespoň nějakou hotovost může být užitečné.

Jedním z hlavních důvodů je, že v některých zemích je platba v hotovosti stále preferovaným způsobem placení. To platí obzvlášť v případě, kdy máte namířeno mimo velká města a turistické oblasti. Spousta malých obchodů, restaurací nebo typicky různé pouliční stánky neakceptují platby kartou a bez hotovosti máte smůlu. S problémy při placení kartou jsem se ale setkala například i v tak velkém městě, jakým je italská Neapol.

U placení kartou také musíte spoléhat na technologie, a ty nemusí vždy fungovat. Člověka dokáže pěkně otrávit, když si vystojí hodinovou frontu na vstup, u kterého zjistí, že došlo k výpadku systému a platba je možná pouze v hotovosti. Následný výběr z bankomatu se vám pak pěkně prodraží o vysoké bankovní poplatky. Narazit můžete i na opačný problém, ve Švédsku se mi třeba běžně stávalo, že podniky odmítali přijímat hotovost. Takových zemí je ale stále minimum.

Placení v hotovosti vám také umožňuje lepší kontrolu nad vašimi výdaji. Peníze si můžete přesně rozdělit na jednotlivé dny a máte tak jistotu, že neutratíte víc, než jste si naplánovali. Platbu kartou si můžete nechat jako takovou pojistku v případě, že budete muset platit nečekané výdaje.

Posledním důvodem, proč si brát hotovost na dovolenou, je fakt, že to může být užitečné v případě nouze. Alespoň malé množství hotovosti může být záchranou třeba v případě, že platební kartu ztratíte nebo vám ji někdo ukradne. I přes to, že je placení kartou dnes čím dál častější, s hotovostí budete připraveni na všechny situace, které vás ohledně placení můžou v cizině potkat.

Zdroj info: autorský text, dle zjištění autorky textu
Foto: Pixabay