Nové rychlíky mezi Prahou, Havlíčkovým Brodem, Jihlavou a Brnem bude provozovat RegioJet

Autor:

Od prosince 2026 bude na rychlíkové lince R9 Praha – Havlíčkův Brod – Jihlava/Brno jezdit nový dopravce RegioJet. Společnost vyhrála výběrové řízení Ministerstva dopravy.

Soukromý dopravce v něm předložil nejvýhodnější nabídku. Podepsaná smlouva o zajištění rychlíkové dopravy je uzavřena na 15 let a je k nahlédnutí v Registru smluv. „Nově vysoutěžená smlouva přinese cestujícím nové vlaky a lepší dostupnost krajské Jihlavy, protože každých 120 minut pojede přímý vlak mezi Prahou, Havlíčkovým Brodem a Brnem i přímý vlak z Prahy přes Havlíčkův Brod do Jihlavy,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Podmínkou pro provozování rychlíků novým dopravcem je nákup nových vlaků s vozidly, které mohou jezdit alespoň 200 km/h. Vlaky tedy budou moci později využívat i úseků vysokorychlostních tratí, například v části trasy mezi Prahou a Kolínem. Samozřejmostí je připojení k internetu a nebude chybět ani prodej občerstvení ve vlaku.

„Alespoň jedny dveře vlaku z každé strany musí být nízkopodlažní. Myslíme tak i na cestující se sníženou mobilitou a všechny ostatní, kteří využijí nástup či výstup bez schodů,“ představuje další přednosti nové služby ministr Kupka. Smlouva je uzavřena na dobu 15 let, protože vybraný dopravce nakoupí nové vlaky, které mají dlouhou odpisovou dobu. Navíc smlouva stanoví požadavek na převod vozidel na dalšího dopravce.

RegioJet nasadí na R9 zcela nové jednotky PESA

Za tři roky na lince bude jezdit osmnáct nových nízkopodlažních jednotek PESA. Celková podoba a technické parametry se s výrobcem upřesňují. Půjde nicméně o dva typy jednotek – pro 200 a 300 cestujících. Každá jednotka bude mít 12 procent sedadel v 1. třídě. Vlaky budou klimatizované, cestující se budou moct zdarma připojit k wifi a využívat služby, které jsou u společnosti RegioJet standardem.

Zdroj informací: Ministerstvo dopravy, RegioJet
Foto: RegioJet