Cestovní omezení: Vše co potřebujete vědět o novém koronaviru

Autor:

Svět leží v obavách kvůli vypuknutí nového respiračního onemocnění, které se poprvé objevilo v čínském městě Wu-chan. Virus se šíří vzduchem, přestože byly zrušeny lety z města, virus se stačil už objevit na několika různých místech světa, jako je Japonsko, Nepál, Spojené státy nebo Francie. Další země budou jistě přibývat.

Virus patří do rodiny koronavirů jako MERS (respičaní syndrom) a SARS (závažný respirační akutní syndrom). Wuhanský virus se snadno přenáší jako nachlazení. Zatímco nachlazení je pro vás spíše nepříjemností, tento vir je velmi vážný. Přesto vám dobře poslouží preventivní opatření při cestování. Patří mezi to například držet se dál od velkých skupin lidí a pokud máte podezření na to, že jste nemocní. Raději zajděte ke svému lékaři. Pokud jste se vyskytli v místech, která byla infikována, je lepší nejdříve lékaři zavolat, neboť existují speciální karanténní postupy u osob s vyšším rizikem. Při cestování také nezapomínejte na pravidelnou dezinfekci rukou. V letadle před vámi mohl cestovat kdokoli, proto je lepší si ruce vždy vydezinfikovat.

Většina zemí světa vydala přísné varovaní, aby se lidé vyhnuli cestování do postižených zemí a měst. Ti, co plánují navštívit Čínu by měli postupovat velmi obezřetně a nejlépe svou cestu zrušit. Na letištích se také objevili nové scanery, které mají snadněji detekovat potencionální nemocné virem, avšak existuje problém rozeznávání viru od běžné únavy po dlouhém letu, oba případy se objeví na termokameře zvýšením teploty.  Zavedeny jsou další preventivní opatření.

V Číně byly zrušeny oslavy příchodu nového lunárního roku. Několik desítek měst v provincii Hubei bylo uzavřeno do karantény. Týká se to více jak 50 miliónu lidí. V samotném městě Wu-chan to vypadá jako po apokalypse. Z obchodů mizí zásoby trvanlivých potravin a nejsou dostupné ani základní zdravotnické potřeby. Byly zrušeny veškeré lety do oblasti. Do karantény se dostanou jen vozy se speciálním povolením.

Turistické atrakce jako jsou Velká čínská zeď nebo Zakázané město v Pekingu byly dočasně uzavřeny. Stejně tak vývoj vakcíny zatím neprobíhá. Neexistuje tedy očkování, provádí se pouze symptomatická léčba. Léčba je vždy individuální.

Zdroj informací: MZV – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay